
Rozbiegane myśli, ciągły wyścig z czasem, rozedrgane emocje, nerwowość, niepewność. A może apatia, brak energii i wieczna tęsknota za czymś nierealnym? Co można zrobić, by w umyśle zapanował ład i porządek? Jak zapanować nad chaosem emocji? Tu i teraz – skoncentruj się na tej chwili.
Często zdarza się, że wybiegamy myślami w przyszłość. W pośpiechu myślimy o tym, co jeszcze musimy zrobić, jak zrealizować swój plan, jak zorganizować wszystkie sprawy jutro i pojutrze. Planujemy i planujemy, a nasz kalendarz zapełnia się kolejnymi terminami.
Kiedy już padamy na twarz ze zmęczenia, myślimy: „jeszcze tylko jedna rzecz do zrobienia”, lub „jutro sobie odpocznę”. Czy życie dniem jutrzejszym ma sens?
Bywa też tak, że wciąż rozpamiętujemy przeszłość i myślimy o tym, co było. „Dlaczego on to zrobił?”, „Dlaczego ona tak powiedziała?” – przeżywamy wciąż na nowo to, co było oraz to co minęło. Emocje nas trawią i wysysają z nas resztki pozytywnej energii.
A co z dniem dzisiejszym? Co z obecną chwilą, w której jesteśmy tu i teraz? Jak przeżywamy ten moment, który właśnie trwa? Z pełną świadomością tego, co się dzieje – w nas i wokół nas. Z pełną akceptacją chaosu, smutku, złości lub radości. Z pełnym wyrażaniem emocji.
Skoncentruj się na danej chwili. Pomyśl o tym, na co masz właśnie ochotę. Jaka jest teraz twoja największa potrzeba? Chociaż przez chwilę nie myśl o tym, ile masz jeszcze do zrobienia.
Kiedy w pełni wyrażamy swoje „tu i teraz”? Zobacz, jak dziecko beztrosko się bawi – całkowicie zanurzone w zabawie. Wyobraź sobie, że kochasz się z ukochaną osobą – jesteś całkowicie obecny w swojej zmysłowości i przyjemności.
Świadoma obecność to stan umysłu. Jest to pełna integracja samego siebie – emocji, ciała, umysłu i ducha – z tym, co nas otacza.
Medycyna ajurwedyjska wspiera nasz umysł odpowiednio dobranymi ziołami i zapachami. Takie zioła zwiększają zdolności percepcji, ułatwiają koncentrację i pobudzają zmysły. Są to: tatarak, tulsi, bazylia, szałwia czy oman. Zioła te przyjmuje się z ciepłą wodą i miodem (zwłaszcza z miodem starszym, który ma silniejsze właściwości wysuszające) w celu nasilenia ich działania.
Ajurweda wyróżnia także zioła, które zwiększają świadomość. Nie wyciszają one umysłu, ale ułatwiają jasny ogląd sytuacji. To zioła tonizujące oraz wspomagające umysł oraz tkanki nerwowe. Pozytywnie wpływają na rozedrgane emocje, pomagają skoncentrować się na obecnej chwili. Takie zioła to: brahmi, gotu kola, ashwagandha, shatavari, nasiona lotosu. Podaje się je z ciepłym mlekiem, nierafinowanym cukrem, surowym miodem, masłem ghee, które wzmacniają ich właściwości.
W przypadku, kiedy czujesz niepokój, jesteś podenerwowany, masz poczucie, że nie panujesz nad swoim życiem i emocjami – warto sięgnąć to łagodne zioła uspokajające, które wyciszają umysł. Jednocześnie nie otępiają, dzięki czemu zachowasz jasność myślenia. Takie zioła to: waleriana, gałka muszkatołowa, kwiat passiflory, pieprz metystynowy, tarczyca, obuwik pospolity, nasiona szydlicy jujuby, jatamansi.
Zioła te można przyjmować z innymi substancjami łagodzącymi, takimi jak masło ghee lub żel aloesowy, co nasila ich właściwości uspokajające. Jatamansi jest uważane za najskuteczniejsze.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.