Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • uroda
  • skóra
  • właściwości
  • troska
skóra, właściwości, jak dbać
Twoja skóra jest jak piękna atłasowa szata

Pomyśl o skórze jak o pięknej, atłasowej szacie, którą nosisz w dzień i w nocy. Jest zewnętrznym przejawem twojej urody i zdrowia, a jednocześnie chroni twe wnętrze. Skóra, czyli układ będący powłoką ciała, to w rzeczywistości żywy system, w skład którego wchodzą włosy, paznokcie, rozmaite gruczoły oraz niektóre wyspecjalizowane receptory.

 

W miarę jak się starzejemy, skóra w naturalny sposób staje się cieńsza, elastyna w niej coraz słabsza, a produkcja kolagenu zmniejsza się. Niewłaściwe stosowanie kosmetyków do skóry, zaniedbywanie podstawowej pielęgnacji, niewłaściwa dieta, słabe nawilżenie, brak aktywności fizycznej oraz nadmiar słońca i soli, nadmierna ekspozycja na wiatr, zanieczyszczenia i suche powietrze także pozostawiają swoje ślady. Czynniki emocjonalne, takie jak gniew, depresja, głęboki smutek, problemy w związku czy śmierć bliskich, przyczyniają się do zmian chemicznych zachodzących w ciele, które znajdują odzwierciedlenie w stanie skóry.

Nasza skóra nieustannie wysyła i odbiera informacje, co jest dla nas bardzo pomocne. Jeśli coś jest nie tak, na skórze natychmiast pojawiają się oznaki wewnętrznych lub zewnętrznych dolegliwości. Jeśli wszystko jest w porządku, cera jest promienna.

Skóra jest zbudowana tak, by raczej uniemożliwiać przenikanie różnych substancji, niż je przepuszczać, choć jeśli wskutek poparzenia, otarcia, skaleczenia, pryszczy, wrzodów, czyraków lub trądziku ulegnie ona uszkodzeniu, to mogą się przez nią przedostawać zarazki i bakterie. Ponadto pory oraz ujścia mieszków włosowych umożliwiają wchłanianie substancji aplikowanych miejscowo.

Skóra to skomplikowana struktura, pełniąca wiele funkcji:

-  Chroni przed zagrożeniem fizycznym, chemicznym, biologicznym, termicznym oraz elektrycznym.

-  Pomaga ciału utrzymać stałą temperaturę.

-  Reguluje poziom nawilżenia, zapobiega zbyt intensywnemu wchłanianiu wody lub jej parowaniu.

- Zapobiega nadmiernej utracie minerałów.

-  Przekształca promieniowanie ultrafioletowe w witaminę D3, która wspomaga wchłanianie wapnia i innych minerałów, a zatem dzięki niej mamy mocne kości.

-  Jest bardzo czułym narządem zmysłu reagującym na ciepło, chłód, ból, przyjemność i dotyk.

-  Metabolizuje i przechowuje tłuszcz.

-  Wydziela łój – tłustą substancję nawilżającą.

-  Wspomaga procesy wydalania soli, mocznika, wody i toksyn za pomocą pocenia się.

Warto ją poznać, by właściwie o nią dbać i by przez lata była jak piękna atłasowa szata…

Naturalne kosmetyki do ciała znajdziesz w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Jak pielęgnować cerę dojrzałą

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe, Stephanie Tourles, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl