Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przyprawy indyjskie
  • kuchnia ajurwedyjska
  • zdrowa dieta
  • curry
przyprawy ajurwedyjskie
Przyprawy w kuchni ajurwedyjskiej - część 3

Jak smakują przyprawy indyjskie? Jakie mają zastosowanie, do jakich dań najlepiej ich używać? Nasiona kozieradki, czarnuszka, gałka muszkatołowa, białe nasiona maku, szafran, kurkuma, masala – jaki mają aromat. Kuchnia ajurwedyjska pachnie przyprawami. Sprawdź.

Nasiona kozieradki

Żółtobursztynowe nasiona kozieradki dodaje się do pikli, warzyw i mieszanek przypraw, takich sambar. W sklepach są one dostępne zarówno w całości, jak i w proszku. Nasiona praży się, aby zminimalizować goryczkę i wydobyć z nich dodatkowy aromat. Świeże nasiona można kiełkować, a kiełki dodawać do sałatek i kanapek.

Suszone liście kozieradki

Świeże, zielone liście kozieradki są dostępne w czasie, gdy w Indiach jest sezon na ich zbieranie. W kuchni używa się ich do dań z ziemniaków oraz sałatek. Suszone liście kozieradki dobrze komponują się z warzywami bogatymi w skrobię lub korzeniowymi, takimi jak marchew, bataty czy ziemniaki. Można je tez dodać do chlebków. Substytutem suszonych liści są te zmielone na proszek. Pamiętaj, że 1 łyżeczka suszonych liści to około 1/4 łyżeczki sproszkowanych nasion.

Czarnuszka

Małe czarne nasionka czarnuszki zbiera się z krzewów kalonji rosnących w całych Indiach. Rozmiarem przypominają ziarenka sezamu, są jednak mniej owalne, bardziej trójkątne. Ich kolor i smak sprawiają, że często dodaje się je do chlebków, słonych krakersów czy pasztecików, a także do sałatek. Czarnuszkę nazywa się czasem czarnym kuminem, jednak nie jest to ta sama roślina. Nasiona czarnuszki można kupić w sklepach indyjskich, w sklepach z przyprawami. Czarnuszka nie ma dobrego zamiennika. Wtedy możesz ją zastąpić ziarnami czarnego sezamu i płatkami suszonej cebuli.

Gałka muszkatołowa

Gałka i kwiat muszkatołowy są do siebie podobne, przy czy gałka jest zazwyczaj nieco słodsza, a kwiat nieco bardziej delikatny. Kwiat muszkatołowy jest często dodawany do lekkich potraw, głównie ze względu na to, że nadaje im, tak jak szafran, jasnopomarańczowy kolor. Zmielonej lub startej gałki muszkatołowej używa się do wielu dań. Najlepiej zetrzeć są bezpośrednio przed użyciem na specjalnej tarce. Gałka jest dodawana do wielu słodkich i słonych potraw.

Białe lub czarne nasiona maku

Indyjskie nasiona maku są białe i używa się ich nie tylko dla smaku, ale przede wszystkim do zagęszczania potraw i nadawania im odpowiedniej konsystencji. Zarówno białe, jak i czarne nasionka są twarde i niełatwo je utrzeć w moździerzu. Aby uprościć sobie zadanie, upraż je i zmiel w młynku do przypraw lub namocz w gorącej wodzie i zblenduj na gładkę pastę. Nasiona maku można też zastąpić ziarnami sezamu.

Szafran

Kupienie szafranu bywa nie lada wyzwaniem, a na dodatek jest on jedną z najdroższych przypraw na świecie, ponieważ na zaledwie kilkanaście gramów potrzeba tysięcy ręcznie zerwanych kwiatów. Na szczęście, by przyprawić całą potrawę, wystarczy kilka niteczek, dlatego nawet niewielkie opakowanie powinno wystarczyć na długi czas. Szafranu używa się zarówno do słodkich, jak i do słonych dań. Najczęściej moczy się go w mleku  lub mleku roślinnym, aby wydobyć z niego jak najwięcej koloru i aromatu.

Kurkuma w proszku

Kurkumę dodaje się do większości sosów i curry, by nadać im charakterystyczny żółty kolor. Sproszkowana kurkuma ma ciepły, odrobinę pieprzny smak. Najczęściej używa się jej do słonych potraw, jeśli jej jednak dodasz za dużo, staną się zbyt gorzkie. Kurkuma znana jest przede wszystkim z żywego, pięknego koloru oraz zdrowotnych właściwości – działa przeciwzapalnie i wzmacnia odporność.

 

W zielonysklep.com znajdziesz przyprawy kuchni ajurwedyjskiej - zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Przyprawy w kuchni ajurwedyjskiej - część 1

Przyprawy w kuchni ajurwedyjskiej - część 2 

 

Opracowanie na podstawie:

Wegańska kuchnia indyjska. Richa Hingle. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Purana, Wrocław 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl