Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • dieta
  • w ciąży
  • zalecenia
dieta dla, kobieta w ciąży, ajurweda,
Dieta przyszłej mamy, a ajurweda

Droga, przyszła mamo! Ajurwedyjska zasada brzmi: im bardziej zrelaksowana kobieta, tym zdrowsze dziecko. Starożytna nauka mówi, że odkąd serce płodu łączy się z sercem matki, należy spełniać jej życzenia, ponieważ satysfakcja matki przenosi się na płód i buduje w nim pozytywne uczucia.

 

 

Na długo przed poczęciem, o ile jest planowane, lub już od pierwszych dni, kiedy pojawią się domysły o jego zaistnieniu, warto „przełączyć się” na tryb zdroworozsądkowego odżywiania. Zdroworozsądkowe odżywianie to takie, które zapewnia niezbędne do funkcjonowania organizmu kobiety i rozwoju jej dziecka składniki odżywcze, witaminy i minerały bez wprowadzania suplementacji. Ideałem byłoby odżywianie się według potrzeb swojej doszy, mając na uwadze dostarczenie dodatkowej dawki składników odżywczych z innych produktów, jeśli te, które wymienia się jako najlepsze dla doszy, nie zaspokajają ich potrzebnej ilości.

Istotne jest, by posiłki u ciężarnej rozkładać równomiernie w ciągu dnia, bowiem zbyt długie okresy głodowania sprzyjają powstawaniu ciał ketonowych uszkadzających nerki płodu. W drugiej połowie ciąży może dojść do częściowego upośledzenia tolerancji glukozy, ponieważ zmniejsza się odpowiedź insuliny na obciążenie glukozą z pożywienia („cukrzyca ciężarnych”), i w takim przypadku koniecznie należy spożywać posiłki o regularnych, ustalonych porach. Zmiany, jakie następują w czasie ciąży w układzie trawiennym, dotyczą przede wszystkim osłabienia perystaltyki jelit, przez co wydłuża się przejście przez nie treści pokarmowej. Spada też napięcie mięśniówki jelita grubego z powodu działania progesteronu, który rozluźnia mięśnie gładkie, co prowadzi do zaparć i hemoroidów. Zmniejsza się napięcie mięśniówki żołądka, skutkujące późnym jego opróżnianiem się. Czasem, pod wpływem nacisku powiększającej się macicy, dochodzi do odpływu treści żołądka do przełyku (szczególnie narażone na te dolegliwości bywają kobiety z przewagą doszy pitta). Zwiększa się natomiast ilość śliny oraz łaknienie. Wątroba pracuje ze zdwojoną siłą, co wiąże się z szybszą przemianą materii i metabolizmem hormonów.

Bardzo szczupłe kobiety z przewagą doszy wata powinny budować tkankę tłuszczową, podążając za zaleceniami dietetycznymi dla doszy wata, gdyż zbyt mała ilość tłuszczu może spowodować poronienie, niedorozwinięcie płodu, ciężki poród i trudności z karmieniem. Zalecany przyrost masy ciała ma wahać się między 12,5 a 18 kilogramami.

Kobiety z przewagą doszy pitta przez całą ciążę powinny trzymać się diety dla pitty i łagodzić rozchwiane emocje ziołem shatavari, w przeciwnym razie narażają się na zgagę, niestrawność i biegunki. Zalecany przyrost ciała to nie więcej niż 16 kilogramów, ale nie mniej niż 11 kilogramów.

Kobiety kapha powinny używać więcej lekko ogrzewających przypraw, takich jak koper włoski czy bazylia, oraz więcej się ruszać, by zbytnio nie przytyć (do 11 kilogramów).

 

Zobacz Shatavari oraz herbatka Pukka dla kobiet w ciążyzielonysklep.com

Przeczytaj także: Piękna w ciąży

Opracowanie na podstawie:

Świadome  macierzyństwo  z ajurwedą. Od poczęcia  do pierwszego  roku życia dziecka, Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl