Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • herbaty ziołowe
  • ajurweda zioła
  • herbaty organiczne
  • medycyna naturalna
ajurweda zioła
Ziołowe herbatki lecznicze

Podajemy kilka przepisów na ziołowe herbatki na różne dolegliwości. Rumianek, mięta pieprzowa, pokrzywa, złocień, trawa cytrynowa – przynoszą ulgę, łagodzą ból, wpływają tonizująco. Sprawdź ich działanie.

Rumianek

0 wata, – pitta, – kapha (+ wata w przypadku zbyt dużej ilości)

Zagotuj szklankę wody w małym garnku. Dodaj łyżkę suszonego rumianku, wyłącz ogień i przykryj – niech się parzy przez pół godziny. Odcedź i podaj. Herbata jest dobra na uspokojenie i jako napar przed snem. Łagodzi trawienie w krótszej perspektywie, jednak nie powinno się jej pić codziennie, gdyż może  hamować aktywność przewodu pokarmowego.

Złocień

+ wata, – pitta, – kapha (w zbyt dużych ilościach)

Zagotuj szklankę wody w małym garnku, tak jak w poprzednim przepisie. Dodaj 2–3 łyżeczki kwiatów złocienia (można zastosować zwykłe kwiaty rosnące w ekologicznym ogrodzie). Wyłącz palnik, przykryj i pozostaw na 15 minut lub dłużej. Odcedź i podaj. Herbata wspaniale łagodzi pitta. Skutecznie koi podrażnione oczy, wątrobę, a także wpływa kojąco na emocje.

Trawa cytrynowa i pokrzywa

0 wata, – pitta, – kapha

Zagotuj 1,5 szklanki wody w małym garnku. Dodaj łyżkę trawy cytrynowej i łyżeczkę pokrzywy, zmniejsz ogień na bardzo mały i gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut pod przykryciem. Wyłącz i pozostaw herbatę do zaparzenia na 20 minut. Odcedź i podawaj gorącą lub zimną. Napój jest smaczny latem z dodatkiem niewielkiej ilości cukru. Wpływa tonizująco na nerki i błony śluzowe, uspokaja kapha i pitta.

Mięta pieprzowa

0 wata, – – pitta, – kapha (pod warunkiem, że nie za dużo)

Zagotuj 2 szklanki wody w małym garnku. Dodaj łyżeczkę świeżej mięty lub 2 łyżeczki suszonej, wyłącz ogień, przykryj garnek i zaparzaj herbatę przez 15 minut lub dłużej. Odcedź i podaj. Napój jest dobry na uspokojenie, słabe trawienie i kołatanie serca z powodu zaburzeń nerwowych.

Mięta zielona (długolistna)

0 wata, – – pitta, – kapha (pod warunkiem, że nie za dużo)

Przygotuj tak jak w przepisie powyżej. Miętę zieloną stosuje się głównie jako pomoc w trawieniu. Jest skuteczna w pozbywaniu się gazów, ma łagodne działanie moczopędne.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl