
Często zdarza się, że dokucza nam ból głowy, bezsenność, przeziębienie lub niestrawność. Nie musimy od razu sięgać po lekarstwa. Możemy sobie pomóc bezpiecznymi metodami, wykorzystując zioła i medycyną naturalną.
Astma – skuteczna jest herbatka z korzenia omanu, do której można dodać w równej ilości 1-2 łyżeczek imbiru i lukrecji na szklankę wrzątku. W podobny sposób można zastosować tymianek i korzeń żywokostu lekarskiego.
Bezsenność – wypić szklankę ciepłego mleka (krowiego lub sojowego) z dodatkiem 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej. W poważniejszych przypadkach pić napar z 1-2 łyżeczek waleriany na szklankę wody, z dodatkiem 1 łyżeczki sproszkowanej ashwagandhy, jeśli to możliwe. Pomocne jest też masowanie podeszwy stóp i masowanie głowy olejkiem brahmi lub ciepłym olejkiem sezamowym.
Biegunka – zmiksować 1/2 szklanki jogurtu oraz 1/2 szklanki wody, do których należy dodać 1 łyżeczkę utartego świeżego imbiru oraz odrobinę gałki muszkatołowej. Pomocna jest też mieszanka złożona z równej ilości liści berberysu i malin z dodatkiem 1/2 gałki muszkatołowej. Sporządzić z powyższych składników napar w proporcji 2 do 3 łyżeczek na szklankę. Pić co kilka godzin aż do momentu, gdy stan się poprawi.
Ból gardła – 1/2 łyżeczki sproszkowanej woskownicy oraz 1/2 łyżeczki szałwii zmieszać ze szklanką gorącej wody, a następnie płukać gardło.
Ból głowy – na czoło nakładać pastę z 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru zmieszanego z wodą, a następnie podgrzanego. Może pojawić się uczucie pieczenia, lecz nie jest ono szkodliwe. Bóle zatok są związane z kapha i można je zlikwidować, smarując czoło oraz okolice zatok pastą imbirową. Bóle skroni wskazują na nadmiar pitta w żołądku. Można je zwalczyć, pijąc herbatkę z kminu i kolendry, po 1/2 łyżeczki każdego składnika na szklankę gorącej wody. Jednocześnie można zaaplikować na skronie olejek lub pastę z drewna sandałowego. Bóle potylice wskazują na obecność toksyn w jelicie grubym. Aby je zlikwidować, należy przyjmować przed snem 2 łyżeczki siemienia lnianego zmieszanego ze szklanką ciepłego mleka. Jednocześnie okolice za uszami smarować pastą imbirową.
Ból pleców – bolące miejsca smarować pastą imbirową, a następnie olejkiem eukaliptusowym.
Ból ucha – wlać do ucha 3 krople olejku czosnkowego. Można też zastosować mieszankę sporządzoną z łyżeczki soku z cebuli i 1/2 łyżeczki miodu i wlać do ucha 5-10 kropel.
Ból zewnętrzny – na bolące miejsce przykładać kompres z imbiru. W tym celu należy zmieszać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru z łyżeczką sproszkowanej kurkumy, a następnie dodać tyle wody, aby powstała pasta. Następnie ogrzać pastę i rozprowadzić ją równomiernie na kawałku gazy lub bawełnianej szmatki. Położyć szmatkę na bolące miejsce i owinąć bandażem. Kompres trzymać przez całą noc.
Ból zęba – na bolący ząb zaaplikować 3 krople olejku z goździków.
Już za tydzień – proste, domowe receptury na: hemoroidy, kaszel, krwawienie dziąseł, niestrawność, naciągnięcie mięśni oraz nadmierną senność.
Jeśli cierpisz na bezsenność, sięgnij po herbatę Ashwagandha – uspokojenie i dobry sen. Zobacz – herbata Ashwagandha.
Jeśli cierpisz na ból zębów, sięgnij po pastę do zębów Dabur z goździkami – pomaga na ból zębów, leczy choroby dziąseł. Zobacz – tutaj.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.