Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • astma
  • bezsenność
  • biegunka
  • ból głowy
Ziołowa apteczka – część 1

Często zdarza się, że dokucza nam ból głowy, bezsenność, przeziębienie lub niestrawność. Nie musimy od razu sięgać po lekarstwa. Możemy sobie pomóc bezpiecznymi metodami, wykorzystując zioła i medycyną naturalną.

Astma – skuteczna jest herbatka z korzenia omanu, do której można dodać w równej ilości 1-2 łyżeczek imbiru i lukrecji na szklankę wrzątku. W podobny sposób można zastosować tymianek i korzeń żywokostu lekarskiego.

Bezsenność – wypić szklankę ciepłego mleka (krowiego lub sojowego) z dodatkiem 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej. W poważniejszych przypadkach pić napar z 1-2 łyżeczek waleriany na szklankę wody, z dodatkiem 1 łyżeczki sproszkowanej ashwagandhy, jeśli to możliwe. Pomocne jest też masowanie podeszwy stóp i masowanie głowy olejkiem brahmi lub ciepłym olejkiem sezamowym.

Biegunka – zmiksować 1/2 szklanki jogurtu oraz 1/2 szklanki wody, do których należy dodać 1 łyżeczkę utartego świeżego imbiru oraz odrobinę gałki muszkatołowej. Pomocna jest też mieszanka złożona z równej ilości liści berberysu i malin z dodatkiem 1/2 gałki muszkatołowej. Sporządzić z powyższych składników napar w proporcji 2 do 3 łyżeczek na szklankę. Pić co kilka godzin aż do momentu, gdy stan się poprawi.

Ból gardła – 1/2 łyżeczki sproszkowanej woskownicy oraz 1/2 łyżeczki szałwii zmieszać ze szklanką gorącej wody, a następnie płukać gardło.

Ból głowy – na czoło nakładać pastę z 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru zmieszanego z wodą, a następnie podgrzanego. Może pojawić się uczucie pieczenia, lecz nie jest ono szkodliwe. Bóle zatok są związane z kapha i można je zlikwidować, smarując czoło oraz okolice zatok pastą imbirową. Bóle skroni wskazują na nadmiar pitta w żołądku. Można je zwalczyć, pijąc herbatkę z kminu i kolendry, po 1/2 łyżeczki każdego składnika na szklankę gorącej wody. Jednocześnie można zaaplikować na skronie olejek lub pastę z drewna sandałowego. Bóle potylice wskazują na obecność toksyn w jelicie grubym. Aby je zlikwidować, należy przyjmować przed snem 2 łyżeczki siemienia lnianego zmieszanego ze szklanką ciepłego mleka. Jednocześnie okolice za uszami smarować pastą imbirową.

Ból pleców – bolące miejsca smarować pastą imbirową, a następnie olejkiem eukaliptusowym.

Ból ucha – wlać do ucha 3 krople olejku czosnkowego. Można też zastosować mieszankę sporządzoną z łyżeczki soku z cebuli i 1/2 łyżeczki miodu i wlać do ucha 5-10 kropel.

Ból zewnętrzny – na bolące miejsce przykładać kompres z imbiru. W tym celu należy zmieszać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru z łyżeczką sproszkowanej kurkumy, a następnie dodać tyle wody, aby powstała pasta. Następnie ogrzać pastę i rozprowadzić ją równomiernie na kawałku gazy lub bawełnianej szmatki. Położyć szmatkę na bolące miejsce i owinąć bandażem. Kompres trzymać przez całą noc.

Ból zęba – na bolący ząb zaaplikować 3 krople olejku z goździków.

 

Już za tydzień – proste, domowe receptury na: hemoroidy, kaszel, krwawienie dziąseł, niestrawność, naciągnięcie mięśni oraz nadmierną senność.

 

Jeśli cierpisz na bezsenność, sięgnij po herbatę Ashwagandha – uspokojenie i dobry sen. Zobacz – herbata Ashwagandha.

Jeśli cierpisz na ból zębów, sięgnij po pastę do zębów Dabur z goździkami – pomaga na ból zębów, leczy choroby dziąseł. Zobacz – tutaj.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl