Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • zbieranie ziół
  • zdrowa dieta
  • medycyna naturalna
ziołolecznictwo
Zbieramy i suszymy zioła

Zioła mają właściwości lecznicze, odżywcze, smakowe, oczyszczające, zapachowe oraz pielęgnujące. Często używa się ich podczas różnych zabiegów leczniczych i kosmetycznych. Kiedy zbierać zioła? W jaki sposób je zbierać? Jak suszyć zioła? Do czego wykorzystać zasuszone zioła? Sprawdź.

Jeśli chcesz zbierać i wykorzystywać zioła, warto znać zastosowanie tych ziół, sposoby uprawy, warunki przechowywania, przeciwwskazania oraz wszelkie możliwości jego wykorzystania. Ta wiedza i informacje powiększą nasze zielarskie doświadczenie.

Wszystkie zioła, kwiaty, liście, nasiona, kora,  owoce i korzenie, stosowane w naszych przepisach, są dość powszechne i łatwe do zdobycia. Jeśli masz dostęp do świeżo zebranych ziół, możesz samodzielnie je zasuszyć.

Poniżej zamieszczamy instrukcje dotyczące zbierania, suszenia i przechowywania ziół. Świeżo suszone zioła mają wspaniały aromat i najwięcej składników odżywczych – dzięki nim kosmetyki będą jeszcze lepsze.

Zioła najlepiej suszyć tuż po zebraniu, aby nie straciły właściwości leczniczych. Oto kilka najważniejszych zasad, o których należy pamiętać:

Podczas zbiorów zawsze używaj ostrego noża. Zbieraj zioła wcześnie rano lub tuż po zniknięciu rosy, ale zanim zrobi się zbyt gorąco.

Kwiaty, takie jak róże, nagietek, rumianek pospolity lub lawenda, zbieraj, gdy tylko pączek dojrzeje i będzie dobrze wykształcony lub tuż po tym, jak kwiat się otworzy. Pąk lub rozkwitły kwiat, które nie są już świeże, nie mają ani zapachu, ani koloru, ani tylu olejków, co świeży pąk lub kwiat.

Zbieraj tylko te zioła, na których nie ma owadów, które nie są chore ani nie zostały spryskane pestycydami. Zbierane zioła powinny być stosunkowo czyste, ale jeśli są zakurzone lub zebrałeś je przy drodze, gdzie unosi się pył, możesz je szybko opłukać w zimnej wodzie i natychmiast osuszyć papierowym ręcznikiem.

Pamiętaj, aby ze zbieranymi ziołami obchodzić się delikatnie, bo liście i kwiaty łatwo jest uszkodzić.

Suszone zioła należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Doskonale do tego celu nadają się woreczki lniane, szklane słoje lub metalowe pojemniki.

 

Suszenie ziół w pozycji wiszącej

Aby wysuszyć zioła w ten sposób, po prostu zwiąż 5-10 łodyg sznurkiem lub zepnij je gumką. Powieś wiązki do góry nogami w pomieszczeniu z dobrą wentylacją, w którym jest sucho i niezbyt jasno. Idealna temperatura do suszenia to 18-30 stopni C. Zostaw dużo miejsca pomiędzy wiązkami, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza oraz by zapachy nie mieszały się ze sobą.

Aby zioła zasuszyły się całkowicie, potrzeba od 4 dni do 3 tygodni lub dłużej, w zależności od warunków pogodowych oraz grubości liści, łodyg i kwiatów. Najdłużej trwa suszenie korzeni i nasion ze względu na zawarte w nich płyny.

Suszone zioła są gotowe do przechowywania, kiedy ich liście będą dostatecznie suche, ale nie tak, by się łatwo kruszyły – płatki kwiatów i pączki powinny być suche w dotyku oraz częściowo kruche i łamliwe. Korzenie mają być twarde lub nieco giętkie, a jagody, owoce, kora i nasiona bardzo twarde i suche.

 

Suszenie ziół na suszarkach

Aby przygotować zioła do suszenia na suszarce, oddziel liście, kwiaty, pączki, korzenie, jagody, korę i nasiona od łodygi, a następnie rozłóż pojedynczą ich warstwę na suszarce. Zostaw wystarczająco dużo miejsca pomiędzy roślinami, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Suszenie może potrwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od wilgotności powietrza.

Przykryj rośliny jedną warstwą bawełnianego materiału, aby nie osiadał na nich kurz oraz inne zanieczyszczenia. Zwracaj tez uwagę na pogodę, aby mżawka, deszcz lub mgła nie zniszczyły zbioru. Zawilgocone, pleśniejące zioła nadają się wyłącznie na kompost.

 

Zobacz sosnowy olejek eteryczny w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Jak smakują zioła

Zioła dla joginów 

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl