Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przepisy ajurwedyjskie
  • kuchnia wegańska
  • zdrowa dieta
  • świąteczne przepisy
przepisy ajurwedyjskie
Świąteczne smakołyki ajurwedyjskie

Święta to czas, kiedy możemy rozpieszczać siebie, swoją rodzinę i przyjaciół. Zabawmy się w poznawanie smaków i odkrywanie bogactwa zapachów, przypraw i aromatów. Przenieśmy się w świat potraw pachnących orientem. Zamiast tradycyjnych pierniczków, makowca i sernika, proponujemy delicje z suszonych śliwek oraz bakaliowe sezamki.

Potrawy ajurwedyjskie to subtelne połączenie składników tak, aby wydobyć pełnię ich smaków i zapachów. Kuchnia ajurwedyjska wpisuje się w coraz popularniejszy ostatnio nurt Slow Food. Zdrowe, właściwie skomponowane potrawy, delektowanie się smakiem, celebrowanie posiłków i radość płynąca ze świadomego odżywiania –  oto główne założenia ajurwedyjskiego jedzenia.

Właściwy sposób odżywiania jest podstawą zdrowia. Ajurweda uświadamia nam, jak łatwo jest odżywiać się w sposób zdrowy i mądry, wydobywając przy tym całe bogactwo smaków. W ajurwedzie każdy posiłek jest świętem dla wszystkich zmysłów. Doskonałość przepisów ajurwedyjskich zostaje osiągnięta wówczas, kiedy zostaje zachowany ich egzotyczny smak, zapach, konsystencja i kolor. Kiedy po raz pierwszy próbujemy potraw ajurwedyjskich, odkrywamy pełnię smaków i prawdziwą satysfakcję płynącą z jedzenia. Warto sobie uświadomić, że gotowanie ajurwedyjskie nie ogranicza się tylko do gotowania po indyjsku. Zasady ajurwedy są uniwersalne i można je zaadaptować niezależnie od miejsca zamieszkania, wykorzystując produkty regionalne, sezonowe, pochodzące z naszego otoczenia. Mimo że wywodzi się z Indii, cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. Ajurwedyjskie przepisy, z całym bogactwem przypraw, olejów i sposobów przyrządzania, zapewniają niezwykłą różnorodność. Są przy tym łatwe i zdrowe, i – co chyba najważniejsze – opierają się na bazie składników łatwo dostępnych w Polsce.

 

Delicje z suszonych śliwek

Kompot z suszonych śliwek do tradycyjne danie wigilijne. Jeśli masz w domu więcej suszonych śliwek, wypróbuj przepis na ajurwedyjskie batoniki śliwkowe. Smakują wybornie z dodatkiem gorącej, aromatycznej herbaty. Są dobrym pomysłem na słodkie, świąteczne śniadanie. Ale możesz się nimi delektować o każdej porze dnia. Suszone śliwki mają działanie oczyszczające i rozgrzewające. Cynamon, ziele angielskie, ekstrakt migdałowy i łagodny zapach śliwek tworzą niezwykłą mieszankę aromatów, które jeszcze długo unoszą się w całym domu.

Czas przygotowania: 1 godzina

Z jednej porcji możesz zrobić 24 batoniki (o wielkości 3,5 cm).

Składniki:

2,5 szklanki drobno pokrojonych suszonych śliwek bez pestek (około 270 g)

1 szklanka soku jabłkowego

1/3 szklanki wody

½ łyżeczki cynamonu

¼ szklanki ziela angielskiego

½ łyżeczki ekstraktu migdałowego (według uznania)

1 szklanka mąki jęczmiennej

½ łyżeczki proszku do pieczenia

¼ łyżeczki soli morskiej

1 łyżeczka masła ghee

¾ szklanki wody

 

Nagrzej piekarnik do 175◦. Na patelni gotuj na wolnym ogniu bez przykrywki śliwki, wodę i przyprawy przez 20-30 minut, aż wszystko zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodaj olejek migdałowy. Zmieszaj resztę składników (mąkę, proszek do pieczenia, sól, masło ghee i wodę) w misce średniej wielkości. Mieszanka będzie się kruszyć i nie da się ugnieść, ale nie zniechęcaj się. Nasmaruj tłuszczem blachę do pieczenia (20 x 20 cm) i wyłóż na nią ciasto jęczmienne. Przyciśnij palcami, aby masa dobrze się ułożyła. Posyp cynamonem. Piecz przez 12-20 minut, aż ciasto lekko się zrumieni. Kiedy ciasto będzie gotowe, wyjmij je z piekarnika i rozprowadź na nim masę ze śliwek. Przystrój skórką z limonki. Zamiast skórki z limonki, możesz przystroić ciasto także plasterkami limonki lub cytryny. Ciasto będzie miało bardziej wyrazistą dekorację. Włóż blachę z powrotem do piekarnika i piecz następne 15 minut. Ostudź i podawaj.  

Smacznego!

 

Bakaliowe sezamki

To bardzo smaczny i energetyzujący przysmak. Bakaliowe kuleczki są uzależniające i trudno im się oprzeć. Można je zrobić z „resztek”, które zostały w szafkach. Zawierają przy tym całą masę wartości odżywczych. Sezam – główny składnik smakołyku – oprócz tego, że jest bogaty w żelazo, cynk, magnez, białko, witaminę E, A i B, jest też źródłem wapnia. Łagodny, orientalny smak sezamu i dodatek wanilii tworzą subtelne połączenie. Miód użyty w przepisie delikatnie rozgrzewa. Polecam zwłaszcza miód gryczany, który ma bardzo intensywny zapach. Zawarta w nim duża ilość witaminy C i B wpłynie na poprawę odporności organizmu. Jeśli dodasz miodu akacjowego lub lipowego, deser będzie miał łagodniejszy smak. Wiórki kokosowe pogłębią słodycz i aromat.

To prosty, a jednocześnie wyśmienity deser, który w starożytnych Indiach zostałby uznany zapewne za afrodyzjak.

Czas przygotowania: 20-30 minut

Z jednej porcji możesz zrobić 14-21 kulek (o średnicy 2,5 cm)

Składniki:

½ szklanki nasion sezamu

1/3 szklanki miodu

2 łyżki świeżych nasion słonecznika

2  łyżki masła sezamowego lub tahini

½ szklanki grubo zmielonych pestek słonecznika

1/8 łyżeczki soli morskiej

½ szklanki niesłodzonych wiórków kokosowych (dodatkowo także do przystrojenia)

1 łyżeczka ekstraktu wanilii

 

Zmiel grubo nasiona słonecznika w mikserze. Połącz wszystkie składniki, wyrób zbite i kruche ciasto. Uformuj kulki i obtocz w wiórkach kokosowych.

Sugestie: możesz poeksperymentować ze smakiem potrawy, dodając drobno posiekane daktyle, morele, figi lub orzechy. To jeden z tych przepisów, który pozostawia wiele możliwości do rozbudzenia swej kulinarnej wyobraźni.  Zatem do dzieła!

 

Więcej inspirujących przepisów znajdziesz w książce:

„Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać”, Amadea Morningstar i Urmila Desai. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl