Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • herbaty ajurwedyjskie
  • zdrowe odżywianie
  • medycyna naturalna
  • dieta ajurwedyjska
herbaty ajurwedyjskie
Rozgrzej się z imbirem!

Imbir to idealna przyprawa na zimę. Ten niepozorny korzeń w ajurwedzie uważany jest za lek uniwersalny. Jest delikatnie pobudzający, ułatwia trawienie, poprawia apetyt oraz działa napotnie i wykrztuśnie. Co warto wiedzieć o imbirze?

Imbir ma właściwości silnie rozgrzewające, co czyni go przyprawą szczególnie polecaną w czasie zimy. Świeży imbir łagodzi przeziębienia i kaszel. Jest skutecznym, a zarazem łagodnym specyfikiem na zaparcia – zwłaszcza w połączeniu z innym podobnie działającym ziołem – koprem.

Znane jest zastosowanie imbiru w chorobach układu trawiennego i oddechowego.

Imbir działa wzmacniająco na serce oraz łagodzi wzdęcia i skurcze w podbrzuszu. Suszony imbir jest bardziej rozgrzewający niż świeży. W większym stopniu pobudza i działa wykrztuśnie, a także stymuluje trawienie. Natomiast świeży imbir ma silniejsze działanie napotne i jest bardziej wskazany w przypadku przeziębienia, kaszlu oraz wymiotów.

Dawniej, w medycynie ajurwedyjskiej, imbir przygotowywano w taki sposób, że dodawano sok ze świeżego imbiru do sproszkowanego imbiru i ubijano w moździerzu tak długo, dopóki nie uzyskano gęstej masy, z której następnie sporządzano pigułki i różne mikstury. Zażywano dwie pigułki wielkości ziarnka groszku trzy razy dziennie.

Receptury ajurwedyjskie są uniwersalne, a jednocześnie proste w przygotowaniu. Na silne przeziębienie ajurweda zaleca łatwą w przygotowaniu gorącą kąpiel stóp z dodatkiem jednej lub dwóch garści sproszkowanego imbiru lub eterycznego olejku imbirowego. Taka kąpiel zapewni też głęboki i spokojny sen.

Imbir ma charakterystyczny, ostry zapach i korzenny, pikantny smak. Ta niepowtarzalna kombinacja sprawia, że jego zastosowanie w kuchni jest bardzo szerokie. Znakomicie komponuje się z innymi, korzennymi przyprawami, jak cynamon, goździki czy kardamon. Takie zestawienie sprawdza się szczególnie w przypadku deserów oraz rozgrzewających napojów.

Świeży korzeń imbiru jest najlepszy dla wata, podczas gdy imbir mielony jest najkorzystniejszy dla kapha. Suszony imbir jest mniej podrażniający dla pitta. Z dodatkiem miodu imbir łagodzi kapha. Dodawany do twardych cukierków koi pitta. Z dodatkiem soli kamiennej łagodzi wata.

Herbaty gotowane z dodatkiem imbiru sprawdzą się w zimne i mokre dni. Są korzystne w leczeniu przeziębienia oraz bólu gardła. Ułatwiają trawienie i wpływają kojąco na funkcjonowanie układu pokarmowego. Mają działanie silnie rozgrzewające.

Możesz przygotować też mleko imbirowe – zagotuj mleko z dodatkiem 1 łyżeczki świeżego, startego korzenia imbiru oraz 3-4 nasion kardamonu. Kiedy mleko z przyprawami się zagotuje, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 5 minut. Potem nalej do kubków i dodaj po łyżeczce masła ghee.

Ten napój jest nie tylko rozgrzewający, ale też delikatnie uspokajający. Ma działanie równoważące i tonizujące. Jeden kubek gorącego napoju zapewni dobry, regenerujący sen.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl