Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurwedyjskie receptury
  • przeziębienie
  • bóle gardła
  • porady
przeziębienie, bóle gardła, co poradzić,
Przeziębienia – co na to ajurweda?

Choć przeziębienia mają na ogół naturę kapha, mogą mieć także charakter wata lub pitta. Jak sobie z nimi zaradzić? Jakie środki stosować? Poznaj ajurwedyjskie sposoby…

 

 

 

Przeziębienia typu wata wywołują suchy kaszel, bezsenność, wydzielanie skąpej ilości flegmy, chrypkę lub utratę głosu. Jak na to zaradzić? Jeden ze sposobów to wkropienie do nosa kilku kropli oleju sezamowego. Zalecane zioła to przyprawy i zioła napotne, ale także zioła łagodzące, na przykład lukrecja, korzeń żywokostu, shatawari i ashwagandha. Przy tego typu przeziębieniu pomocny też może być proszek Sitopaladi z ciepłym mlekiem albo w połączniu z shatawari lub ashwagandhą.

Przeziębienia typu pitta wywołują wysoką gorączkę, ból gardła, zaczerwienienie twarzy i wydzielanie się żółtego lub zawierającego krew śluzu. Leczenie polega na stosowaniu wychładzających ziół napotnych, takich jak mięta, łopian, krwawnik, kwiat czarnego bzu oraz chryzantema – w medycynie chińskiej określanych jako środki o smaku ostrym i termicznie chłodne, które uwalniają powierzchnię. Opatentowany lek chiński Yin Qiao San doskonale nadaje się do leczenia tego i większości innych rodzajów przeziębień.

Gdy przeziębieniu towarzyszy gorączka (tak zazwyczaj jest w przypadku chorób pitta), bardzo skuteczna jest mieszanka złożona z równych części bazylii, drewna sandałowego i mięty pieprzowej w dawce 2–3 łyżeczek ziół zaparzonych w szklance wody, zażywana co 2–3 godziny.

 

Zobacz chyawanprashamla+zielonysklep.com

Przeczytaj także: Olejek do kąpieli na przeziębienie i grypę

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik, David Frawley, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl