
Osoby o konstytucji kapha zazwyczaj prowadzą siedzący tryb życia i rzadko są aktywne, chyba że się je do tego nakłoni lub zmobilizuje. Wskazane są dla nich dynamiczne ćwiczenia pobudzające metabolizm i krążenie.
Jednak osoby kapha powinny zwiększać liczbę ćwiczeń w sposób powolny i stopniowy, zwłaszcza jeśli mają dużą nadwagę. Są podatne na choroby serca i wysoki poziom cholesterolu, muszą więc zadbać o to, aby nie przeciążać serca podczas ćwiczeń.
Nadwaga u osób kapha powoduje odkładanie się tłuszczu, przede wszystkim w żołądku i na udach. To sprawia, że środek ciężkości obniża się, a w konsekwencji pojawia się przygarbienie i inne wady postawy. Dosza kapha prowadzi także do tworzenia się śluzu w obszarze klatki piersiowej, który następnie przemieszcza się do innych miejsc w ciele.
Śluz blokuje przepływ przez kanały, ponieważ jest wilgotny i ciężki. Zwiększa też ilość tłuszczu w okolicach stawów. W stawach odkłada się w postaci nadmiernego występowania maziówki. Zbyt duża ilość kapha powoduje puchnięcie gruczołów oraz występowanie łagodnych cyst. U wielu osób kapha rozwija się artretyzm, będący wynikiem nadwagi oraz słabego krążenia.
Dla osób kapha bardzo korzystne są ćwiczenia, które powodują pocenie się, nawet obfite, i sprawiają, że osoba ta przekracza granice tego, co uważa za kres swoich możliwości. Na ogół osoby te należy namawiać do bardziej energicznych ćwiczeń i uczyć je podejmowania wyzwań.
Asany w pozycji siedzącej – jak każdy stan ograniczonego ruchu – nasila kapha. Osoby tego typu łatwo się męczą lub popadają w rozmarzenie, kiedy tkwią w pozycji siedzącej. Aby odnieść korzyści z postaw siedzących, które są niezbędne podczas medytacji, osoby typu kapha muszą praktykować pranajamę o działaniu rozgrzewającym.
Asany wymagające ruchu, takie jak powitanie słońca ze swoją nieustającą aktywnością, pobudzają osoby kapha. Pozycje stojące są dla nich dobre, zwłaszcza gdy połączy się je z ruchem i rozciąganiem. Wygięcia do tyłu są korzystne, ponieważ odblokowują klatkę piersiową i poprawiają dopływ krwi do mózgu. Skłony w przód, które powodują ściśnięcie mięśni klatki piersiowej, nie są dla nich dobre, chyba że osoby te odczuwają silne napięcie emocjonalne i szukają sposobu, by choć na chwilę się uspokoić.
Osoby kapha zazwyczaj mają powolne trawienie i metabolizm. Aby pobudzić ich zdolność trawienia, odpowiednie są ćwiczenia, które oddziałują na obszar pępka (siedzibę ognia trawiennego). Pozycja łuku jest jedną z najkorzystniejszych asan jogi. Aby zapobiegać stagnacji i brakowi ruchu u kapha, właściwe pozycje należy łączyć z pranajamą. Pobudza to krążenie zarówno w ciele, jak i umyśle, co pozwala życiu nadać pozytywny kierunek.
Osoby typu kapha powinny po zakończeniu ćwiczeń czuć się ożywione, rozgrzane i lekkie, powinny odczuwać poprawę krążenia oraz rozluźnienie klatki piersiowej i płuc. Umysł i zmysły powinny być wyostrzone i czyste, a praktykujący powinien uwolnić się od ociężałości umysłowej.
Herbata Kapha – pobudzenie i orzeźwienie. Spróbuj, jeśli chcesz dodać sobie energii do życia. Zobacz herbata Kapha.
Opracowanie na podstawie:
Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.