Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • joga
  • asany
  • praktyka
  • kapha
Praktykowanie jogi dla doszy kapha

Osoby o konstytucji kapha zazwyczaj prowadzą siedzący tryb życia i rzadko są aktywne, chyba że się je do tego nakłoni lub zmobilizuje. Wskazane są dla nich dynamiczne ćwiczenia pobudzające metabolizm i krążenie.

Jednak osoby kapha powinny zwiększać liczbę ćwiczeń w sposób powolny i stopniowy, zwłaszcza jeśli mają dużą nadwagę. Są podatne na choroby serca i wysoki poziom cholesterolu, muszą więc zadbać o to, aby nie przeciążać serca podczas ćwiczeń.

Nadwaga u osób kapha powoduje odkładanie się tłuszczu, przede wszystkim w żołądku i na udach. To sprawia, że środek ciężkości obniża się, a w konsekwencji pojawia się przygarbienie i inne wady postawy. Dosza kapha prowadzi także do tworzenia się śluzu w obszarze klatki piersiowej, który następnie przemieszcza się do innych miejsc w ciele.

Śluz blokuje przepływ przez kanały, ponieważ jest wilgotny i ciężki. Zwiększa też ilość tłuszczu w okolicach stawów. W stawach odkłada się w postaci nadmiernego występowania maziówki. Zbyt duża ilość kapha powoduje puchnięcie gruczołów oraz występowanie łagodnych cyst. U wielu osób kapha rozwija się artretyzm, będący wynikiem nadwagi oraz słabego krążenia.

Dla osób kapha bardzo korzystne są ćwiczenia, które powodują pocenie się, nawet obfite, i sprawiają, że osoba ta przekracza granice tego, co uważa za kres swoich możliwości. Na ogół osoby te należy namawiać do bardziej energicznych ćwiczeń i uczyć je podejmowania wyzwań.

Asany w pozycji siedzącej – jak każdy stan ograniczonego ruchu – nasila kapha. Osoby tego typu łatwo się męczą lub popadają w rozmarzenie, kiedy tkwią w pozycji siedzącej. Aby odnieść korzyści z postaw siedzących, które są niezbędne podczas medytacji, osoby typu kapha muszą praktykować pranajamę o działaniu rozgrzewającym.

Asany wymagające ruchu, takie jak powitanie słońca ze swoją nieustającą aktywnością, pobudzają osoby kapha. Pozycje stojące są dla nich dobre, zwłaszcza gdy połączy się je z ruchem i rozciąganiem. Wygięcia do tyłu są korzystne, ponieważ odblokowują klatkę piersiową i poprawiają dopływ krwi do mózgu. Skłony w przód, które powodują ściśnięcie mięśni klatki piersiowej, nie są dla nich dobre, chyba że osoby te odczuwają silne napięcie emocjonalne i szukają sposobu, by choć na chwilę się uspokoić.

Osoby kapha zazwyczaj mają powolne trawienie i metabolizm. Aby pobudzić ich zdolność trawienia, odpowiednie są ćwiczenia, które oddziałują na obszar pępka (siedzibę ognia trawiennego). Pozycja łuku jest jedną z najkorzystniejszych asan jogi. Aby zapobiegać stagnacji i brakowi ruchu u kapha, właściwe pozycje należy łączyć z pranajamą. Pobudza to krążenie zarówno w ciele, jak i umyśle, co pozwala życiu nadać pozytywny kierunek.

Osoby typu kapha powinny po zakończeniu ćwiczeń czuć się ożywione, rozgrzane i lekkie, powinny odczuwać poprawę krążenia oraz rozluźnienie klatki piersiowej i płuc. Umysł i zmysły powinny być wyostrzone i czyste, a praktykujący powinien uwolnić się od ociężałości umysłowej.   

Herbata Kapha – pobudzenie i orzeźwienie. Spróbuj, jeśli chcesz dodać sobie energii do życia. Zobacz herbata Kapha.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl