Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • zdrowa dieta
  • problemy trawienne
  • nadwaga
zdrowa dieta
Otyłość w terapii ajurwedyjskiej

Masz problem z nadwagą? Chcesz schudnąć, ale brak ci motywacji? Nie potrafisz odmówić sobie kolejnej słodkiej przekąski lub kolejnej szklanki słodkiego napoju? Czy zdarza ci się jeść, kiedy nie czujesz głodu? Czy po zjedzonym posiłku odczuwasz dyskomfort? Co na temat otyłości mówi ajurweda? Sprawdź.

Najczęstszą przyczyną otyłości jest przejadanie się, spożywanie nadmiaru ciężkich, słodkich, zimnych i tłustych pokarmów, brak aktywności fizycznej, brak siły mentalnej (w tym brak motywacji do zmiany nawyków żywieniowych) oraz problemy dziedziczne i niektóre choroby. Najczęściej człowiek, który cierpi na otyłość, jest słaby fizycznie.

Za otyłość odpowiadają czynniki genetyczne, hormonalne, a także psychologiczno-społeczne.

Do czynników hormonalnych, które sprzyjają nadwadze, zaliczamy: nadczynność tarczycy czy zespół policystycznych jajników.

Czynniki społeczne i środowiskowe to: uleganie reklamom, promocja kalorycznych pokarmów i napojów.

Jednak najważniejszą przyczyna nadwagi jest nasz styl życia. Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, siedząca praca, wielogodzinne spędzanie czasu przed telewizorem czy komputerem. Dodajmy do tego: spożywanie nadmiaru kalorii, zaburzenia odżywiania wywołane czynnikami emocjonalnymi, spożywanie pokarmów wysokokalorycznych, żywności mocno przetworzonej, a także nieregularne posiłki i przejadanie się.

Według ajurwedy otyłość i nadwagę można leczyć skutecznie za pomocą zmiany diety. W terapii wykorzystuje się lecznicze zioła oraz substancje lecznicze. W leczenie otyłości i nadwagi można zastosować następujące środki:

Zamiast zwykłego chleba – jedz chleb jęczmienny z dodatkiem lekkostrawnych warzyw.

Pij codziennie rano i wieczorem ciepłą wodę z dodatkiem cytryny i łyżeczki miodu.

Zastosuj dietę z zielonych warzyw i owoców.

Pij codziennie rano i wieczorem 50-100 mililitrów wywaru z ziół, takich jak guduchi, musta, haritaki, bibhitaki i amla.

Jedz zupę przygotowaną z ryżu basmati, kaszy perłowej i fasoli mung. Dodaj 50 gramów ziaren sezamu i 20 gramów ajwanu. Zmieszaj 50 gramów tej mieszanki z 400 mililitrami wody i gotuj razem. Regularne spożywanie tej zupy w zastępstwie innych posiłków zmniejszy wagę ciała.

Regularnie zażywaj jeden liść ashwagandy (rozgnieciony w dłoni) codziennie rano na pusty żołądek lub na godzinę przed posiłkiem z ciepłą wodą. Stosuj przez 7 dni, po dwutygodniowej przerwie – powtórz zażywanie przez 7 kolejnych dni.

Namocz na noc łyżeczkę sproszkowanego preparatu triphala (to mieszanka składająca się ze sproszkowanych ziół ajurwedyjskich: bibhitaki, haritaki i amli) w 200 mililitrach wody. Gotuj do chwili, gdy pozostanie 100 mililitrów płynu, odcedź i pij rano na ciepło.

Konsekwentnie stosuj zbilansowaną dietę i prowadź regularny tryb życia.

Pamiętaj, że otyłość to pożywka dla rozmaitych chorób, wpływająca na najważniejsze układy w organizmie – układ krążenia, oddechowy i trawienny. Stosuj środki zapobiegawcze i lecznicze.

 

Polecamy ajurwedyjskie zioło Triphala - doskonale oczyszcza układ trawienny. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Jak usprawnić pracę wątroby

Jak zdrowo schudnąć

Piękno ciało z dietą ajurwedyjską

 

Opracowanie na podstawie:

Nauka o ajurwedzie w praktyce. Kompendium zasad zdrowego życia. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa A-ti Sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl