Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła
  • skrzyp
  • łopian
  • właściwości
zioła, ziołolecznictwo, łopian, skrzyp, układ oddechowy, układ moczowy, oczyszczanie krwi, złamanie kości, obfite miesiączki, kamienie w nerkach
Łopian i skrzyp – właściwości

Skrzyp i łopian to rośliny, które oczyszczają krew oraz mają właściwości odżywcze. Dobrze wpływają na układy oddechowy oraz moczowy. Z jakimi innymi ziołami dobrze się łączą? Na jakie dolegliwości pomagają?

Łopian

Silnie oczyszcza krew i układ limfatyczny. Likwiduje niedrożność, opuchliznę i usuwa toksyny. Nasiona łopianu mają silne działanie moczopędne i odtruwające, a także łagodzą kaszel. Korzenie łopianu mają więcej właściwości odżywczych i w mniejszym stopniu nasilają wata. Ziele to można uznać za tonizujące i odmładzające dla osób o konstytucji pitta, jeśli stosowane jest regularnie. Doskonale nadaje się do oczyszczania silnych emocji typu pitta, takich jak gniew, agresja i nadmierne ambicje.

Łopian można stosować w większości chorób spowodowanymi toksynami oraz w przypadku artretyzmu. Korzenie łopianu dobrze łączą się ze szczawiem kędzierzawym. Nasiona łopianu można używać razem z nasionami kolendry. Korzenie łopianu można łączyć z ziołami bhringaraj w proporcji 2 do 1, w wyniku czego zyskujemy tonizujące lek dla osób pitta.

Działanie łopianu: oczyszczające krew, napotne, moczopędne, przeciwgorączkowe.

Wskazania: zapalne choroby skóry, wysypki, przeziębienie z gorączką i bólem gardła, toksyny we krwi, niedrożność układu limfatycznego, zapalenie nerek, obrzęki, nadciśnienie.

 

Skrzyp

Skrzyp jest skutecznym lekiem moczopędnym i oczyszczającym krew. Ogólnie nadaje się do stosowania w chorobach wywołanych nadmiarem pitta. Skutecznie usuwa kamienie z nerek, pęcherza moczowego oraz woreczka żółciowego, ma jednak działanie nieco drażniące. Nie należy go stosować przez dłuższy czas bez właściwego nadzoru.

Skrzyp przyspiesza gojenie złamanych kości oraz dostarcza składników odżywczych do tkanki kostnej. Pomaga oczyszczać i rozświetlać oczy oraz usuwa toksyny z krwi. Nadaje się również do leczenia infekcji gorączkowych oraz grypy.

Skrzyp ma podobne właściwości jak nasiona łopianu, tak więc może być stosowany zewnętrznie w postaci pasty lub do przemywania zainfekowanej skóry. Oczyszcza pitta oraz pozwala pozbyć się nadmiernie intensywnych emocji.

Działanie skrzypu: moczopędne, rozpuszczające kamienie żółciowe, napotne, oczyszczające krew, hemostatyczne.

Wskazania: obrzęki, zapalenie nerek, pieczenie cewki moczowej, kamienie nerkowe, kamienie żółciowe, wrzody żołądka, złamania kości, obfite miesiączkowanie.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl