Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia ajurwedyjska
  • dania wegetariańskie
  • zdrowa dieta
  • ajurweda przepisy
kuchnia ajurwedyjska
Leczo fasolowe po indyjsku

Polecamy pożywną, mocno rozgrzewającą potrawę na bazie czerwonej fasoli, z dodatkiem pachnących ziół: kminu, kolendry, kopru i imbiru. To danie ma smak południowych Indii. Spróbujesz? Możesz podać z ciepłą ćapati lub kromką razowego chleba.

+ wata, – pitta, + kapha

Z podanej ilości składników przygotujesz 6 porcji potrawy.

Składniki:

1 szklanka suchej czerwonej fasoli

5 szklanek wody

1⁄16 łyżeczki asafetydy

1 średniej wielkości cebula, pokrojona

1 łyżeczka świeżego startego korzenia imbiru

1 łyżka ghee

1 łyżka nasion kminu

1/4 łyżeczki nasion kopru

1/2 łyżeczki kurkumy

1/8 łyżeczki suszonego imbiru

1/2 łyżeczki soli morskiej

1 i 1/4 łyżki cukru brązowego lub trzcinowego (według uznania)

1 łyżka startej skórki z pomarańczy ekologicznej

1 łyżeczka zmielonej kolendry

 

Przygotowanie:

Włóż fasolę do dużego garnka i zagotuj z wodą i asafetydą. Doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem na średnim ogniu, aż fasola zmięknie, czyli 1,5–2 godzin. (Być może trzeba będzie dodać więcej wody podczas gotowania).

Rozgrzej ghee na średniej wielkości patelni, dodaj kmin i koper. Podgrzewaj na średnim ogniu, aż kmin zbrązowieje (około 2–3 minuty). Dodaj kurkumę i dobrze wymieszaj. Dodaj cebulę i imbir, duś na małym ogniu, aż cebula będzie miękka i słodka, czyli około 5 minut. Mieszając, dodaj ugotowaną fasolę i gotuj bez przykrycia na średnim ogniu, aż większość wody odparuje. Następnie dodaj resztę składników i dobrze wymieszaj. Gotuj na średnim ogniu przez następne 5–10 minut.

Smacznego!

Uwagi: W południowych Indiach podaje się tę potrawę z ciepłymi ćapati, a czasem z gotowanym zielonym chili. Przepis, który tu podajemy, to raczej nieortodoksyjna wersja tego dania. Potrawa jest bardzo pożywna, zwłaszcza z dodatkiem kminu, kolendry i kopru. Tradycyjnie do potrawy dodaje się też trochę goździków, dzięki czemu uzyskuje ona ciekawy smak i staje się mocno rozgrzewająca.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl