
Ajurweda uczy nas jak wiele roślin możemy wykorzystać w naturalnej pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Jedną z takich roślin jest aromatyczna lawenda! W kosmetyce wykorzystuje się jej pączki kwiatowe oraz lawendowy olejek eteryczny. Z rośliny można sporządzić, między innymi, kojący tonik do twarzy. Z koleji suszone kwiaty lawendy, wymieszane ze sproszkowanymi płatkami owsianymi to świetna maseczka dla wrażliwej skóry!
Toniki z dojrzałych pączków lawendy można używać do wszystkich rodzajów skóry, zwłaszcza podrażnionej lub trądzikowej. Lawendowy olejek eteryczny jest jednym z najbardziej łagodnych, uniwersalnych olejków eterycznych o miękkim, kwiatowym aromacie.
Aromat lawendowy ma właściwości relaksujące i uspokajające centralny układ nerwowy. Działa uspokajająco, rozkurczowo i antyseptycznie. Olejek z lawendy można stosować do łagodzenia oparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, skaleczeń, wyprysków, bólów głowy oraz mięśni, przeziębień i skurczy miesiączkowych. Dla osób cierpiących na silną bezsenność, poleca się wieczorną aromaterapię z wykorzystaniem olejku eterycznego.
Klasyczny tonik lawendowy
Zalecany do cery tłustej, trądzikowej, mieszanej lub normalnej. Można go stosować codziennie.
Jakich składników użyć? 1 łyżka stołowa pączków lawendy, 1 szklanka wyciągu z liści oczaru wirginijskiego, 6 kropli lawendowego olejku eterycznego.
Jak przygotować? Połącz wszystkie składniki w ćwierćlitrowym lub większym szklanym słoiku, szczelnie zakręcanym. Trzymaj w ciemnym, chłodnym miejscu przez 2 tygodnie i codziennie energicznie potrząsaj słoikiem. Po tym czasie przecedź i przelej do buteleczki.
Kosmetyku nie trzeba trzymać w lodówce, lecz należy zużyć go w ciągu 3 miesięcy, aby zachował świeżość i skuteczność.
Jak stosować? Używając bawełnianego wacika, zaaplikuj 1 łyżeczkę toniku na twarz lub więcej, jeśli używasz jako mgiełki do ciała. Omijaj okolice oczu. Po zastosowaniu toniku nałóż preparat lub krem nawilżający.
Odświeżająca mieszanka lawendowa
Ta receptura jest wyjątkowo przydatna, jeśli codziennie stosujesz makijaż z podkładem lub używasz mydła do oczyszczania twarzy – w obu przypadkach na skórze pozostaje warstwa zasadowa, co powoduje, że skóra jest wysuszona i matowa, a pory zatkane. Mieszanka sprawia, że skóra jest intensywnie odświeżona i miękka.
Zabieg jest zalecany dla wszystkich rodzajów skóry. Można go stosować 1-2 razy w tygodniu.
Jakich składników użyć? 3 szklanki wody destylowanej, 1/4 szklanki octu jabłkowego, 1 łyżeczka pączków lawendy, 1 łyżeczka rozmarynu, 1 łyżeczka płatków róż.
Jak stosować? Zagotuj wodę destylowaną, wsyp zioła, przykryj i odstaw do zaparzenia na 5 minut. Zrób parówkę na twarz – pochyl twarz nad garnkiem w odległości ok. 25-30 cm (aby się nie poparzyć), oddychaj głęboko i rozluźnij się. Podczas zabiegu nie otwieraj oczu, gdyż ocet może wywołać pieczenie lub silne łzawienie.
Po zakończeniu zabiegu spryskaj twarz i szyję letnią, a potem chłodną wodą. Delikatnie osusz skórę, a następnie użyj na twarz preparatu lub kremu nawilżającego.
Nie przechowuj tej mieszanki, lecz przygotuj jednorazową porcję.
Przeczytaj także:
Olejki eteryczne - dusza roślin
Mięta - naturalny kosmetyk do ciała
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.