Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda Kraków
  • przyprawy indyjskie
  • kuchnia ajurwedyjska
  • medycyna naturalna
przyprawy indyjskie
Kolendra – smak i zdrowie

Czy wiesz, że herbata z nasion kolendry znakomicie poprawia trawienie? Jest pomocna także na przeziębienie, gorączkę i kaszel. Kolendrę polecamy do pikantnych potraw. Poznaj kolendrę – przyprawę idealną w jesiennej kuchni i domowej apteczce.

Nasiona kolendry działają równoważąco na wszystkie trzy dosze. Poprawiają trawienie, obniżają gorączkę i działają moczopędnie.

Nasiona kolendry to dobry domowy sposób na wiele zaburzeń doszy pitta, zwłaszcza dotyczących układu trawiennego lub moczowego. Jest to skuteczny środek trawienny stosowany w przypadku, kiedy niewskazana jest większość ostrych ziół.

Kolendra jest znakomitą przyprawą do ostrych i pikantnych dań. Poprawia trawienie i wchłanianie pokarmów, jest dobra na biegunkę.

W razie gorączki pij napar z 1/2 łyżeczki nasion kolendry, 1/2 łyżeczki cynamonu i 1/4 łyżeczki imbiru. Zaparzaj w 1 szklance gorącej wody przez 10 minut.

Na kaszel pomaga 1 łyżeczka sproszkowanych nasion kolendry i naturalnego cukru, zmieszanych z 1 szklanką wody pozostałej po płukaniu ryżu.

W celu złagodzenia kaszlu zmieszaj 2 łyżeczki soku z kolendry, 1 łyżeczkę surowego cukru trzcinowego i 1/2 łyżeczki imbiru. Zażywaj 1 łyżeczkę w razie potrzeby.

Herbata złożona z równych części nasion kminu, nasion kolendry i nasion kopru to doskonały środek na trawienie. Stosuj około 1 łyżeczki tej mieszanki na szklankę wody i zaparzaj przez 10 minut.

Choroby związane z nadmiarem pitta, takie jak wysypka, pokrzywka i nudności, można uśmierzyć za pomocą naparu z 1 łyżeczki nasion kolendry, 1/2 łyżeczki kminu i 1 łyżeczki naturalnego cukru oraz 1 szklanki gorącego mleka. Pij 1−2 razy dziennie.

Sok z nasion kolendry jest skutecznym środkiem do użytku wewnętrznego w przypadku alergii, kataru siennego i wysypek skórnych. Zwykle podaje się jedną łyżeczkę soku trzy razy dziennie, ale można go również stosować zewnętrznie do łagodzenia świądu i stanów zapalnych skóry.

Nałożenie na powieki papki ze świeżych liści kolendry pomaga w przypadku zapalenia spojówek.

Jeśli odczuwasz pieczenie w cewce moczowej lub nadmierne pragnienie, przyjmuj 1 łyżeczkę nasion kolendry oraz po 1/2 łyżeczki amalaki i naturalnego cukru w 1 szklance wrzącej wody. Zaparzaj przez całą noc i pij zaraz po przebudzeniu.

W przypadku kamieni nerkowych i skąpomoczu oraz pieczenia podczas oddawania moczu zaparz 1 łyżeczkę nasion kolendry i 1/2 łyżeczki gokshury w 1 szklance zagotowanej wody, która pozostała po wypłukaniu surowego ryżu. Pij 2 razy dziennie.

 

 

Kolendrę, a także inne przyprawy – kmin, kurkuma, nasiona kozieradki, ajwan, asafetyda – znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Przyprawy, które leczą

Potrawy rozgrzewające i chłodzące

Jedz przyprawy i chudnij 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl