Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • joga
  • ajurweda Kraków
  • książki ajurwedyjskie
  • dosza pitta
joga
Joga dla doszy pitta

Osoby typu pitta mają zazwyczaj średnią budowę ciała. Zwykle są dobrze umięśnione i elastyczne dzięki dobremu krążeniu i dobremu nawilżeniu stawów. Jakie asany są wskazane dla doszy pitta? Jakie znaczenie dla osób pitta ma umiejętność wyciszenia się? Dlaczego warto zadbać o prawidłowy, głęboki oddech? Sprawdź.

Z psychologicznego punktu widzenia osoby pitta są agresywne, lubią błyszczeć i być najlepsze w tym, co robią. Nastawienie na osiąganie sukcesów przenoszą do praktykowania asan, gdzie nie jest ono wskazane. To może sprawić, że z technicznego punktu widzenia będą wykonywać asany prawidłowo, ale w trakcie ćwiczenia mogą zatracić duchowy wymiar praktyki, który jest zależny od spokoju umysłu.

Osoby typu pitta często są nadmiernie ambitne, łatwo się irytują i pobudzają. Asany jogi należy wykorzystywać do tego, by się wyciszyć zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i mentalnym. Pomaga to kierować inteligencję do wewnątrz, a wówczas można jej użyć do zrozumienia siebie.

Osoby pitta powinny wykonywać asany w sposób, które je wyciszy, odżywi, zrelaksuje i sprawi, że poczują się rozluźnione. Do tego potrzeba spokojnego oddechu i siedzącej postawy w ciszy pomiędzy bardziej skomplikowanymi asanami w celu rozładowania pojawiającego się stresu.

Osoby pitta powinny uważać, aby ich praktyka nie zmieniła się w intensywny trening. Na koniec powinny wykonać ćwiczenia wychładzające i wyciszające oraz wychładzające pranajamę.

Dla osób o konstytucji korzystne są postawy, których celem jest uwolnienie napięcia ze środkowej części podbrzusza, jelita cienkiego i wątroby, gdzie gromadzi się pitta. Są to pozycje łuku, kobry, łódki i ryby. Pozycje te pozwalają wyeliminować z ciała nadmiar pitta, przede wszystkim dzięki temu, że pitta spływa w dół poprzez układ trawienny.

Regularne wykonywanie świecy lub pozycji pługu chroni doszę pitta przed nadmiernym przegrzaniem oraz schładza organizm. Prowadzi to do większej równowagi w ciele. Pozycje, w których skręca się kręgosłup, na przykład matsjendrasana, również są doskonałe – nie redukują one agni, czyli siły trawienia.

Skłony w przód są zasadniczo zalecane dla osób pitta, ponieważ energetyzują środek podbrzusza, a jeśli wykonuje się je łagodnie, to mają działanie wychładzające i uziemiające.

Wygięcia do tyłu są raczej rozgrzewające, a zatem powinno się je ćwiczyć z umiarem, a po nich przejść do pozycji wychładzających. Stanie na głowie wzmacnia pitta, więc nie należy go wykonywać, chyba że wie się, jak zrównoważyć wytwarzający się żar.

Osoby o doszy pitta powinny po zakończeniu praktyk asan czuć chłód, zadowolenie i spokój oraz rozluźnienie i brak napięcia pośrodku podbrzusza. Umysł ich powinien być spokojny i zrelaksowany, a emocje wyciszone, pozbawione rozdrażnienia i chęci do rywalizacji.

Dobrze wykonana praktyka asan powinna przynieść osobom pitta odczucie spokoju oraz nastrój sprzyjający medytacji, a także odczucie łagodności i życzliwego nastawienia do otoczenia.

 

Wypróbuj herbatę Pitta – to ajurwedyjska mieszanka ziół przeznaczona dla osób, które chcą zachować spokój i równowagę swojego organizmu. Zobacz w zielonysklep.com.

 

Przeczytaj także:

Aromaty i olejki w praktyce jogi 

Menu dla joginów

Cechy osobowości a dosze

 

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl