
Nieprzyjemny zapach z ust może stać się utrapieniem. Na zdrowy oddech wpływa odpowiednia higiena jamy ustnej oraz właściwa dieta i dobre trawienie. Masz problem z brzydkim zapachem z ust? Wypróbuj nasze pomysły na odświeżenie oddechu, a odetchniesz z ulgą: nasiona kopru, olejek z mięty pieprzowej, rozmaryn, mirra.
Jeśli zajdzie potrzeba, abyś odświeżył oddech, a nie chcesz używać syntetycznych aromatyzowanych gum i drażetek, to wypróbuj następujące sposoby.
Żuj kilka nasion kopru włoskiego. To nie tylko odświeża oddech, ale nasiona kopru pomagają również na wzdęcia i zaburzenia żołądkowe – dwie główne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust.
Po posiłku mocno przyprawionym cebulą lub czosnkiem zjedz łodyżkę pietruszki. Pietruszka pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu pożywienia, a przy tym poprawia trawienie.
Kup buteleczkę olejku eterycznego z mięty pieprzowej, mięty zielonej lub chińskiej pomarańczy i noś ją ze sobą. Kiedy chcesz odświeżyć jamę ustną, zaaplikuj na język jedną kroplę.
Wypróbuj płyn do płukania ust z nalewki z mirry. Mirry używa się od tysięcy lat jako środka leczniczego, przeciwzapalnego i ściągającego. Dzięki niej dziąsła są mocne i zdrowe. Odświeżający płyn z mirry możesz przygotować samodzielnie. Jest zalecany do łagodzenia bólu dziąseł i zębów, infekcji jamy ustnej, a także nieprzyjemnego zapachu z ust.
Taki płyn przygotujesz w pięć minut. Weź 1 szklankę wody destylowanej i 1 łyżkę stołową nalewki z mirry. Wlej oba składniki do pojemnika ze szczelną pokrywką. Energicznie potrząśnij, aby się wymieszały. Preparatu nie trzeba przechowywać w lodówce, możesz nosić go ze sobą.
Bezpośrednio przed użyciem wstrząśnij pojemnikiem jeszcze raz, weź mały łyk płynu i płucz jamę ustną przez 30 sekund lub dłużej, a następnie wypluj.
Wypróbuj też miętowy płyn do płukania jamy ustnej. To prosta i orzeźwiająca mieszanka o intensywnym smaku, po której poczujesz świeżość oddechu. Jest zalecany do powszechnego użytku, zwłaszcza przez dzieci i osoby, którym nieprzyjemnie pachnie z ust lub którym krwawią dziąsła. Możesz stosować codziennie, zawsze gdy zajdzie potrzeba.
Weź 2 szklanki wody destylowanej, 2 łyżki stołowe liści mięty pieprzowej, mięty zielonej lub rozmarynu, 10 kropli nalewki z mirry.
W małym rondelku zagotuj wodę i zestaw z ognia. Dodaj wybrane zioła, przykryj i odstaw na 4 godziny do zaparzenia. Przecedź płyn, dodaj mirrę (działa jako łagodny środek antyzapalny i antyseptyczny) i wlej do buteleczki. Przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu 7 dni.
Bezpośrednio przed użyciem potrząśnij buteleczką. Przepłucz jamę ustną, używając 1 łyżki stołowej płynu, a następnie wypluj go (jeśli przypadkowo go połkniesz, to nie szkodzi – znajdują się w nim same naturalne składniki).
Przeczytaj także:
Pielęgnacja zębów według ajurwedy
Zdrowe dziąsła - domowe sposoby
Jak oczyścić organizm z toksyn
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.