Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowy styl życia
  • produkty naturalne
  • medycyna alternatywna
  • ajurweda przepisy
medycyna naturalna
Jak walczyć z bezsennością?

Zdrowy, głęboki sen odżywia i regeneruje organizm. Odżywczy sen zapewnia dobry nastrój, energię na cały dzień oraz ładny wygląd. Co robić, gdy mimo zmęczenia nie możemy zasnąć? Jak poradzić sobie z bezsennością? Zobacz kilka prostych sposobów.

Krótkie drzemki w ciągu dnia są zalecane dla osób typu wata. Jedynie dzieci, osoby w podeszłym wieku, zmęczone chorobą lub podróżą, przepracowaniem lub innymi stresującymi czynnikami fizycznymi i emocjonalnymi mogą sobie pozwolić na popołudniową drzemkę.

Pozwól sobie na dłuższą drzemkę wtedy, gdy nie spałeś w nocy.

Przesiadywanie do późna, po północy nasila zarówno doszę pitta, jak i wata. Północ to pora wata, dlatego szczególnie osoby pitta powinny już wtedy spać, bo w przeciwnym razie poczują głód i pokusę, by coś zjeść.

Nie należy spożywać dużego posiłku później niż dwie godziny przed snem. Na osoby typu wata często nasennie działa kubek ciepłego mleka z dodatkiem cynamonu.

Osoby typu wata zwykle mają lekki, niespokojny sen. Ponieważ lubią stan podekscytowania i z łatwością przeciążają się, mogą potrzebować czasu na drzemkę, relaks i medytację, aby zrekompensować brak snu.

Osoby o silnej doszy wata muszą nauczyć się, jak dbać o siebie, zapewniając sobie porządny odpoczynek, ponieważ są najbardziej narażone na szkodliwy wpływ hałasu, zanieczyszczeń, tłoku i stresu.

Położenie się do snu o wczesnej porze po masażu ciepłym olejkiem oraz pachnącej kąpieli to doskonały sposób na relaks i odnowienie energii, a także piękny wygląd pomimo aktywnego i niekiedy chaotycznego stylu życia.

 

Osoby typu pitta zwykle zasypiają z łatwością, śpią lekko, a po przebudzeniu od razu są czujne. Zazwyczaj najbardziej służy im od 6 do 8 godzin snu, ale ze wszystkich typów one właśnie potrafią przez kilka nocy pod rząd spać bardzo krótko, a mimo to funkcjonować efektywnie.

Ich energiczna natura i chęć osiągnięć może wpływać zarówno na ilość, jak i jakość snu. Niepokój i codzienne zmartwienia to główne przyczyny ich bezsenności. Osoby typu pitta muszą zadbać o to, aby nie robić wszystkiego zbyt szybko i dać sobie czas na osiągniecie celów.

Zimny prysznic, słodki napój lub medytacja w świetle księżyca pomogą rozładować nadmiar energii pitta.

 

Osoby typu kapha uwielbiają odpoczywać i przyjmować to, co życie im przyniesie. Rzadko miewają trudności ze snem. Lubią spać głęboko, często nawet dłużej niż osiem godzin. Mimo to budzą się rześkie.

Osoby typu kapha zwykle muszą pilnować się, aby nie spać zbyt długo – w ich przypadku może prowadzić to do przybierania na wadze i umysłowej ociężałości. Wczesne zasypianie i wczesne wstawanie pomoże osobom typu kapha zachować zdrowie.

 

Kąpiel ziołowa na głęboki sen

Zagotuj 4,5 l wody. Dodaj do niej następujące zioła:

1,5 filiżanki rumianku, 1 filiżankę wiązówki błotnej, 1 filiżankę kwiatów limonki, 0,5 filiżanki korzenia waleriany. Zaparzaj zioła 30 minut, odcedź i dodaj do kąpieli. Dodaj także do wody kilka łyżeczek oleju sezamowego (można go dodać, nawet jeśli nie dodajemy naparu ziołowego). Podczas kąpieli osadzi się on na skórze, a tym samym złagodzi niepokój i napięcie, czyli cechy wata.

 

Herbatka na bezsenność

1 łyżeczka melisy lekarskiej, 1 łyżeczka majeranku, 1 łyżeczka chmielu, 1 łyżeczka pokruszonego anyżu. Zrób napar z tej mieszanki, używając pół litra wrzątku. Pij jedną filiżankę przed snem.

 

Mleko czosnkowe na bezsenność

Zmieszaj 1 szklankę mleka, 1/4 szklanki wody i 1 posiekany ząbek czosnku. Gotuj na małym ogniu do chwili, gdy zostanie 1 szklanka płynu. Pij przed snem.

Napój ten wywołuje głęboki sen, a ponadto leczy artretyzm.

 

 

Przeczytaj także:

Jak zwalczyć bezsenność - część 1

Jak zwalczyć bezsenność - część 2 

Waleriana i tatarak - właściwości lecznicze

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl