Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • ajurweda Kraków
  • dolegliwości trawienne
  • oczyszczanie organizmu
dolegliwości żołądkowe
Jak diagnozować dolegliwości żołądkowe

Problemy żołądkowe i trawienne to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących w naszej strefie klimatycznej. Wielu dolegliwości można uniknąć, poświęcając czas na ułożenie odpowiedniej diety i troskę o dobrą jakość produktów. Co zrobić, gdy boli brzuch? Sprawdź.

Najprostsze porady to: jeść posiłek z uważnością i powoli, dokładnie przeżuwać każdy kęs, pić niewiele podczas posiłku, nie przejadać się, jeść posiłki regularnie. Są to proste i oczywiste zasady, ale na co dzień rzadko ich przestrzegamy.

Skłonność do ekscytacji i nerwowa natura doszy wata źle wpływa na trawienie, dlatego osoby takie cierpią na wzdęcia, skurcze i bóle. Dolegliwościom tym można zaradzić, stosując następujące olejki eteryczne: dzięgiel, anyż, liść laurowy, kardamon, rumianek, koper włoski, imbir, estragon, waleriana oraz inne środki wiatropędne.

Ognista natura doszy pitta odzwierciedla się w postaci pieczenia, wrzodów, szybkiego trawienia, nieustannego głodu. Ulgę przynoszą następujące olejki: rumianek, szałwia muszkatołowa, kolendra, kmin, koper włoski, koperek, melisa, limonka, mięta, szafran i krwawnik.

Łagodny, spokojny charakter doszy kapha niekiedy przejawia się w powolnym trawieniu, gromadzeniu się śluzu, utracie smaku oraz tyciu. Zaburzenia te skutecznie łagodzą wszystkie wiatropędne olejki eteryczne, ale szczególnie te rozgrzewające i pobudzające: goździki, liść laurowy, kardamon, imbir, jałowiec, oregano, pietruszka i tymianek.

 

Wrzody

W przypadku nadmiaru doszy wata wrzody mogą być spowodowane przez zbyt suche, zimne pokarmy, ostre przyprawy, nieregularne posiłki, lęki i zamartwianie się; towarzyszy im ból i niedobór śluzu. Zaleca się tradycyjne środki lecznicze oraz ciepłe kompresy z olejkami z anyżu, cytryny i rumianku rzymskiego.

Wrzody typu pitta mogą powstawać wskutek agresji oraz nadmiaru ostrych przypraw przyczyniających się do nadprodukcji kwasu i uczucia pieczenia. Zimne okłady z rumianku pospolitego, lawendy, mięty i kopru włoskiego złagodzą objawy.

Osoby typu kapha rzadziej cierpią na wrzody, którym może towarzyszyć powolne trawienie, żal, nadmierne przywiązanie, nudności i tępy ból. Zaleca się ciepłe okłady z mirry i kminu oraz stosowanie ziół wiatropędnych.

 

Zobacz dżemik Annaprash (żołądek i jelita) w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz herbatę ziołową Vidanga (redukcja wagi) w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Koper i kolendra

Encyklopedia ziół - babka płesznik

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl