Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta wegetariańska
  • zdrowe odżywianie
  • produkty ekologiczne
  • ajurweda przepisy
dieta ajurwedyjska
Jajka w diecie wegetariańskiej

Szefowa kuchni Julia Child opisała jajko jako produkt „doskonały, nieskazitelny, pierwotny”, a zachodni naukowcy w dziedzinie żywienia są zgodni co do tego, że jest ono jednym z najlepiej zbilansowanych źródeł białka. A co na temat jajek mówi ajurweda?

Jajka uspokajają osoby typu wata, jeśli zostaną właściwie przygotowane. Odnosi się to do jajek zawartych w sosach, puddingach, sufletach oraz daniach smażonych. Większość osób wata dobrze radzi sobie z trawieniem jajecznicy lub jajkami ugotowanymi na miękko, w przeciwieństwie do ciężej strawnych jajek ugotowanych na twardo.

Zastosowanie przypraw, na przykład zmielonej gorczycy, świeżej natki pietruszki lub zmielonego kminu, umożliwia ich lepsze trawienie.

Osoby typu kapha powinny spożywać jajka pod postacią innych potraw, na przykład w muffinkach lub sufletach, w liczbie około 1-3 jajek na tydzień, unikając przy tym zwłaszcza smażonych jajek.

Białko jajek jest polecane dla pitta. Może się to wydać trochę ograniczające, niemniej jednak dwa białka jajek mogą zastąpić całe jajko w większości przepisów. Istnieje wiele możliwości różnorodnego wykorzystania białek jajka – choćby w tostach domowej roboty, sałatkach z jajek itp. Ciekawą alternatywą jest usmażenie jajek w formie jajecznicy z tofu.

Z perspektywy ajurwedy jajka są gorące, ciężkie i oleiste, dlatego też ich strawienie stanowi wyzwanie. Ta rozgrzewająca cecha jajek jest właściwością stałą, bez względu na to, czy są one podawane na zimno czy na gorąco. Innymi słowy, jajko ugotowane na twardo rozgrzewa ciało i dodaje masy. Taki wpływ na organizm jest prawie wyłącznie wynikiem działania żółtka.

Białko jajek ma w rzeczywistości inne właściwości – jest chłodne, lekkie i suche, dzięki czemu stanowi pożyteczne źródło protein zarówno dla osób pitta, jak i kapha. Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia białka jajek stanowią lekki produkt spożywczy, wolny od cholesterolu.

W ostatnich latach dietetycy podważali twierdzenie, że jajka podnoszą poziom cholesterolu. Tak jak w większości wypadków wydaje się, że ma to związek z indywidualnym stanem danego organizmu niż z samym produktem. Niektórzy mogą bez problemu zjadać jedno czy dwa jajka dziennie, nie powodując przy tym wzrostu poziomu cholesterolu, podczas gdy u innych w takiej sytuacji poziom tłuszczów we krwi zaczyna natychmiast piąć się w górę. Może to mieć związek ze stanem wątroby indywidualnej osoby i równowagą pierwiastków śladowych w jej organizmie. Zbyt wolna praca wątroby, której brakuje chromu, prowadzi do podniesienia poziomu cholesterolu we krwi stosunkowo szybko. Zdrowa wątroba, wyposażona w odpowiednią ilość minerałów i witaminy B, utrzymuje cholesterol na właściwym poziomie.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl