
Te dwie przyprawy mają podobne właściwości i często używane są wspólnie. Są stosowane w leczeniu jelita cienkiego, mają właściwości wyciszające umysł oraz pozytywnie wpływają na układ trawienny i nerwowy.
Co warto o nich wiedzieć?
Nasiona maku
Mają właściwości wiatropędne i rozkurczowe, poprawiają przyswajanie pokarmu i podsycają ogień trawienny. Są skuteczne w przypadku niestrawności na tle nerwowym u dzieci lub niestrawności spowodowanej nasileniem wata. Wzmacniają kosmki jelita cienkiego. Jako przyprawa używana w kuchni przeciwdziałają wzdymającym właściwościom roślin strączkowych. Są dobrym lekiem ściągającym, stosowanym w leczeniu jelita cienkiego.
Nasiona maku działają nasennie, a przy długotrwałym stosowaniu otępiają umysł, a zatem mogą ograniczać świadomość, choć pomagają na zaburzenia psychiczne spowodowane nasileniem wata. Jako środek uspokajający można łączyć je z walerianą. W przypadku niestrawności wywołanej emocjami 7 gramów nasion należy gotować na małym ogniu w 0,4 litra wody z dodatkiem łyżeczki gałki muszkatołowej i łyżeczki sproszkowanego imbiru. Uzyskany wywar można przyjmować trzy razy dziennie, bezpośrednio po posiłku. Szklankę wywaru można także pić przed snem, aby łatwiej zasnąć.
Działanie maku: ściągające, wiatropędne, rozkurczowe, uspokajające, przeciwbólowe.
Wskazania: biegunka, bóle brzucha, słabe przyswajanie pokarmu, kaszel, bezsenność, nerwobóle.
Gałka muszkatołowa
To jedna z najlepszych przypraw poprawiających wchłanianie pokarmu, zwłaszcza w jelicie cienkim. Ze względu na to działanie dobrze łączy się z takimi przyprawami, jak kardamon i imbir. Dodana do maślanki poprawia przyswajanie składników odżywczych i zatrzymuje biegunkę. Pomaga złagodzić silną wata w jelicie grubym i układzie nerwowym.
Gałka muszkatołowa jest jednym z najlepszych leków na wyciszenie umysłu. W tym celu można ją zażywać przed snem w ilości 500 mg, wymieszaną z ciepłym mlekiem, co pozwoli na głęboki sen. Jednak stosowana w nadmiarze – podobnie jak nasiona maku – może wywołać otępienie umysłowe.
Jest wskazana w przypadku nietrzymania moczu, łagodzi także skurcze mięśni, zwłaszcza mięśni podbrzusza.
Działanie gałki muszkatołowej: ściągające, wiatropędne, uspokajające, wzmacniające, afrodyzjak, pobudzające.
Wskazania: słabe przyswajanie pokarmu, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, bezsenność, zaburzenia nerwowe, impotencja.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.