Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przyprawy
  • mak
  • gałka muszkatołowa
  • ciasta
Gałka muszkatołowa i mak

Te dwie przyprawy mają podobne właściwości i często używane są wspólnie. Są stosowane w leczeniu jelita cienkiego, mają właściwości wyciszające umysł oraz pozytywnie wpływają na układ trawienny i nerwowy.

Co warto o nich wiedzieć?

Nasiona maku

Mają właściwości wiatropędne i rozkurczowe, poprawiają przyswajanie pokarmu i podsycają ogień trawienny. Są skuteczne w przypadku niestrawności na tle nerwowym u dzieci lub niestrawności spowodowanej nasileniem wata. Wzmacniają kosmki jelita cienkiego. Jako przyprawa używana w kuchni przeciwdziałają wzdymającym właściwościom roślin strączkowych. Są dobrym lekiem ściągającym, stosowanym w leczeniu jelita cienkiego.

Nasiona maku działają nasennie, a przy długotrwałym stosowaniu otępiają umysł, a zatem mogą ograniczać świadomość, choć pomagają na zaburzenia psychiczne spowodowane nasileniem wata. Jako środek uspokajający można łączyć je z walerianą. W przypadku niestrawności wywołanej emocjami 7 gramów nasion należy gotować na małym ogniu w 0,4 litra wody z dodatkiem łyżeczki gałki muszkatołowej i łyżeczki sproszkowanego imbiru. Uzyskany wywar można przyjmować trzy razy dziennie, bezpośrednio po posiłku. Szklankę wywaru można także pić przed snem, aby łatwiej zasnąć.

Działanie maku: ściągające, wiatropędne, rozkurczowe, uspokajające, przeciwbólowe.

Wskazania: biegunka, bóle brzucha, słabe przyswajanie pokarmu, kaszel, bezsenność, nerwobóle.

Gałka muszkatołowa

To jedna z najlepszych przypraw poprawiających wchłanianie pokarmu, zwłaszcza w jelicie cienkim. Ze względu na to działanie dobrze łączy się z takimi przyprawami, jak kardamon i imbir. Dodana do maślanki poprawia przyswajanie składników odżywczych i zatrzymuje biegunkę. Pomaga złagodzić silną wata w jelicie grubym i układzie nerwowym.

Gałka muszkatołowa jest jednym z najlepszych leków na wyciszenie umysłu. W tym celu można ją zażywać przed snem w ilości 500 mg, wymieszaną z ciepłym mlekiem, co pozwoli na głęboki sen. Jednak stosowana w nadmiarze – podobnie jak nasiona maku – może wywołać otępienie umysłowe.

Jest wskazana w przypadku nietrzymania moczu, łagodzi także skurcze mięśni, zwłaszcza mięśni podbrzusza.

Działanie gałki muszkatołowej: ściągające, wiatropędne, uspokajające, wzmacniające, afrodyzjak, pobudzające.

Wskazania: słabe przyswajanie pokarmu, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, bezsenność, zaburzenia nerwowe, impotencja.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl