Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • dosza wata
  • medycyna naturalna
  • książki ajurwedyjskie
dosza wata
Dziecko o przewadze doszy wata

Dzieci z przewagą doszy wata są delikatne, często mają niską wagę oraz drobne kości. To często dzieci wrażliwe, potrzebujące wiele uwagi i troski. Jak zbalansować doszę wata u malucha? Jak zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa? Kiedy mała wata czuje się najlepiej?

Dzieci o doszy wata bywają chaotyczne i nerwowe. Szybko też zapominają to, czego niedawno się nauczyły, mimo że łatwo się uczą. Ważne jest, by takiemu dziecku dawać wiele cierpliwości. Lepiej otoczyć dziecko miłością, troską, tak by poczucie bezpieczeństwa balansowało jego wzmożoną watę. Częsty dotyk i masaże pomogą malcowi zrelaksować się. Mała wata czuje się o wiele bezpieczniej, gdy wiedzie unormowany dzień.

Dzieci wata mogą mieć problem z układem trawiennym. Często cierpią na gazy, wzdęcia lub zatwardzenia. Koncentracja waty to rejon dolnego brzucha. Dzieci te powinny jeść częściej i mniejszymi porcjami. Ważne jest, by wprowadzić do jadłospisu regularne posiłki. Bywają też niejadkami, choć często się zdarza, że ich apetyt jest zmienny.

Malutkie waty mają tendencję do suchej skóry oraz odparzeń i podrażnień, należy więc poświęcić szczególną uwagę ich pielęgnacji, np. dodając do wody oleju lub masując dziecko olejem po kąpieli. Dzieci wata lubią ciepłe dni i przebywać na świeżym powietrzu. Są wrażliwe na chłód, zimno i wiatr.

Dzieci te są ruchliwe, żywotne i mobilne. Poprzez ruch budują mięśnie i w ten sposób ogrzewają się. Oczywiście nie wolno ich przegrzewać, ale dzieci wata bardziej marzną, są również mniej odporne. Gdy panuje zimno lub wilgoć, stają się wtedy płaczliwe.

 

Typowe cechy dziecka o przewadze doszy wata:

- suche włosy, podatne na zatwardzenia, drobne kości

- delikatna budowa ciała, tendencja do bycia szczupłym i drobnym, lekki sen

- w warstwie emocjonalnej: niepokój, strach, poczucie niepewności, izolacja

- nie lubi zimnej i wietrznej pogody, lubi ciepło i słońce

- szybko mówi, szybko się uczy, szybko zapomina, ma skłonność do przemęczania się, jest mało konsekwentny, lubi przygody, jest ciekawe świata

- ma dużą wrażliwość zmysłową, jest kreatywne

 

 

Przeczytaj także:

Witaminy w diecie dziecka

Zadbaj o dietę dziecka 

 

 Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz, książka wydana przez zielone wydawnictwo.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl