
Każdy człowiek rodzi się z unikalną dla siebie podstawową konstytucją. Nie ma dwojga ludzi o takim samym układzie sił wata, pitta i kapha. Dlatego też każdy inaczej reaguje, inaczej czuje, inaczej odbiera te same bodźce. Interesuje cię, jak dana dosza przechodzi czas ciąży? Przeczytaj.
Indywidualna konstytucja zależy od wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest kondycja psychosomatyczna rodziców w momencie poczęcia dziecka. Na ukształtowanie jednostki oprócz genetyki jej rodziców wpływa również dieta i zachowanie matki podczas ciąży oraz sam proces porodu i jego okoliczności. Konstytucja człowieka może zostać zaburzona przez takie czynniki, jak: klimat, styl życia, praca, emocje, środowisko czy dieta.
Dosza wata
Kobiety o doszy wata w czasie ciąży często mają tendencję do bólu pachwin i dolnych pleców, bolesnych i ostrych skurczów, niepewności i lęków, utraty wagi (szczególnie w I trymestrze), permanentnego zmęczenia, bezsenności, niestrawności, bladości skóry i słabego krążenia, nadmiernej ilości gazów i wzdęć oraz żylaków. Aby ulżyć tym dolegliwościom, kobieta powinna zadbać o spokój, odpoczynek oraz znaleźć czas na uprawianie ulubionej aktywności w ciągu dnia.
Do kuchni należy wprowadzić ciepłe, odżywcze i serwowane regularnie posiłki. Osoby z przewagą konstytucji wata potrzebują też nawilżania i masowania ciała. Podczas masażu można zastosować olejki z palisandra, rumiankowy, lawendowy, cytrynowy, szałwiowy i ylang ylang. Dodatkowo, aby wyciszyć się i złagodzić powyższe objawy, ajurweda poleca kobietom o przewadze wata spożywanie shatavari z ciepłym mlekiem i ghee.
Dosza pitta
Kobiety z przewagą pitty mają skłonność do częstszych infekcji pęcherza, gorączki, hemoroidów, irytacji, wybuchów złości i gniewu. Kobiety o tym typie lubią mieć wszystko pod kontrolą, zatem ciąża może stać się dla nich lekcją odpuszczania. Irytacja powstająca wskutek nagłych wydarzeń związanych ze stanem odmiennym i odbiegających od „planu” wzmaga pittę. Kobiety o dominacji pitty powinny zatem poluzować swój dokładnie przemyślany, ułożony i napięty harmonogram życia i uświadomić sobie, że podczas ciąży najważniejsze staje się dobro dziecka, a nie ich własne dążenia i sukcesy.
Ajurweda poleca kobietom pitta brahmi lub punarnavę. Osiągnięcie celu ułatwi dieta zawierająca alkalizujące pokarmy. Harmonię i dystans pomogą utrzymać także spacery i odpoczynek na łonie natury – natura uspokaja, balansuje pittę i pomaga kobietom odnaleźć ich kobiecą stronę. Olejki z lawendy, róży, rumianku, drzewa sandałowego, szałwii, bodziszka i jaśminu dodawane do kąpieli lub nawilżacza powietrza, z pewnością nieco rozładują napięcie.
Dosza kapha
Kobiety o dominacji kaphy, będąc w ciąży, zwykle przybierają na wadze i mają zmienny apetyt, najczęściej na pożywienie o słodkim smaku (węglowodany). Mogą także doświadczać opuchlizny, zatrzymania wody w organizmie, zmęczenia i letargu. Z tego względu niezmiernie istotna dla kobiet o typie kapha staje się aktywność fizyczna oraz dieta zawierająca białko pochodzenia roślinnego, pomagające zredukować chęć podjadania i spadki cukru. Spożywanie selera i soku jabłkowego, zmniejszenie ilości soli oraz dostateczne nawodnienie ułatwią pozbycie się nadmiaru wody i puchlizn. Olejki z bergamoty, szałwii, bodziszka, pomarańczy, jaśminu i róży również przyniosą ulgę.
Szukasz dobrej jakości olejków do masażu? Wypróbuj olej migdałowy oraz olej z awokado Shamasa który znajdziesz w zielonysklep.com
Przeczytaj także:
Jakich produktów unikać, będąc w ciąży
Pielęgnacja ciała w czasie ciąży
Opracowanie na podstawie: