Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • prakriti
  • osobowość
  • dosze
  • wata
Cechy osobowości a dosze

Osoby typu wata są wrażliwe, wyczulone i reagują szybko na zmiany w środowisku. Niekiedy pragną towarzystwa, a innym razem samotności. Kiedy mają dużo energii, mogą być duszą towarzystwa, lecz szybko się wypalają. 

Bywają niezwykle zmienne i nie chcą regularności w swoim życiu, ponieważ ich aktywny umysł wymaga nieustannej stymulacji.

Zazwyczaj łatwo nawiązują znajomości, lecz ich przyjaźnie często są krótkotrwałe. Lubią podróżować dla przyjemności. Ponieważ umieją doskonale się dostosowywać, na ogół są elastyczne i potrafią być zdystansowane, lecz także bywają chaotyczne i zdezorientowane. Trudno im skupić się na jednym temacie i często nie kończą tego, co zaczynają.

Osoby typu wata są świadome tego, iż muszą się rozwijać, lecz rzadko konsekwentnie trzymają się jakiegoś programu. Mogą się stać fanatycznymi wyznawcami jakiegoś kultu lub innych dziwacznych doktryn, lecz ich zapał nie jest trwały, a zainteresowania bywają zmienne. Ich wiara często wynika z braku poczucia bezpieczeństwa.

Osoby typu pitta działają stanowczo i energicznie. Interesuje ich praktyczna strona życia. Jeśli im się na to pozwoli, zaczynają dominować. Z natury są odważne i wierzą w uczciwość, a kiedy mają dobry nastrój, tryskają entuzjazmem, lecz gdy są rozgniewane, mogą być okrutne i nieprzyjemne. Z łatwością nawiązują przyjaźnie, zwłaszcza gdy uznają, że ktoś może być dla nich przydatny. Zazwyczaj są bardzo inteligentne, lecz wobec osób mniej bystrych okazują niecierpliwość. Wrodzona arogancja wynikająca z tego, że są błyskotliwe, może sprawić, iż będą okazywać brak tolerancji.

Osoby typu pitta są bardzo zainteresowane własnym rozwojem, co niekiedy powoduje, iż mają wybujałe ego. Są przekonane o swojej racji i mogą popaść w fanatyzm. Trzymają się swoich fanatycznych idei, jeśli uznają, że im się to opłaci. Przywódcy kultów i ich pomocnicy to zazwyczaj osoby typu pitta.

Osoby typu kapha są zazwyczaj spokojne, ciche, zrównoważone, poważne, a największą przyjemność sprawia im dom i rodzina. Zalety typowe dla kapha to cierpliwość, hart ducha i pokora. W nadmiarze cechy te mogą wywoływać bierność, zbytnie przywiązywanie się do ludzi i rzeczy, zaborczość i chciwość.

Osoby typu kapha zazwyczaj mają tak bardzo stabilną osobowość, że niekiedy potrafią powrócić do równowagi natychmiast po wysiłku mentalnym. Uważnie studiują każdy temat, zanim się do czegoś przekonają, jeśli jednak zyskają już pewność co do jakichś działań, to uparcie się ich trzymają. Nawiązują przyjaźnie powoli i po głębokich przemyśleniach, ale przyjaźń taka zazwyczaj jest trwała.

Wrodzone samozadowolenie sprawia, że osoby typu kapha mają mniejszą motywację do rozwoju niż inne typy. Nie nadają się na fanatyków, lecz ich wiara bywa silna i niewzruszona, choć często motywacją jest pragnienie zachowania status quo. Z natury wykazują one więcej współczucia niż inne typy. Mogą też przejawiać uczucia macierzyńskie ze względu na silny wpływ żywiołu ziemi naich charakter. Prakriti Matki Ziemi to przede wszystkim kapha.

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information service.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl