
Napar lub herbata z korzenia żywokostu działa łagodząco, leczniczo, lekko ściągająco oraz zmiękczająco. Napar z żywokostu stosuje się jako łagodny tonik nawilżający do cery wrażliwej, zniszczonej lub suchej. Żywokost jest bardzo łagodzący dla skóry. Wypróbuj domowe przepisy na kosmetyki z żywokostem.
Tonik nawilżający z żywokostem
Korzeń żywokostu i prawoślazu zawierają kojący śluz, który wspaniale leczy i nawilża wszystkie rodzaje cery. Polecany dla skóry mocno przesuszonej, odwodnionej, wrażliwej, spierzchniętej od wiatru, dojrzałej lub zniszczonej warunkami środowiskowymi. Można stosować go codziennie. Z podanej ilości składników przygotujesz 2 szklanki toniki.
Jakich składników użyć? 2 szklanki wody destylowanej, 1 czubata łyżeczka drobno pokrojonego korzenia żywokostu, 1 czubata łyżeczka drobno pokrojonego korzenia prawoślazu.
Jak przygotować? Zagotuj wodę w małym rondelku, maksymalnie zmniejsz ogień, dodaj zioła, przykryj i gotuj przez godzinę. Korzenie są twardsze niż kwiaty i liście – zatem trzeba je gotować dłużej, aby wydobyć ich lecznicze właściwości. Wyłącz palnik, zestaw garnek z ognia i odstaw na godzinę do wystudzenia. Przelej płyn przez sitko, przecierając łyżką korzenie, aby przecedziło się jak najwięcej śliskiego śluzu. Wlej płyn do buteleczki.
Jak stosować? Używając bawełnianego wacika, zaaplikuj około 1 łyżeczki na twarz lub więcej, jeśli używasz jako mgiełki do ciała lub do przemywania uszkodzonej skóry. Omijaj okolice oczu.
Trzymaj w lodówce, zużyj w ciągu tygodnia.
Kojący tonik z żywokostem
Ten tonik polecamy do cery normalnej, suchej, dojrzałej, zniszczonej i wrażliwej.
Jakich składników użyć? 3 szklanki wody destylowanej, 1 łyżeczka kwiatów nagietka, 1 łyżeczka liści żywokostu, 1 łyżeczka kwiatów czarnego bzu, 1 łyżeczka ulubionego oleju bazowego.
Jak przygotować? Zagotuj wodę w małym rondelku, zmniejsz ogień, dodaj zioła, przykryj i gotuj przez godzinę. Wyłącz palnik, zestaw garnek z ognia i odstaw na godzinę do wystudzenia. Przecedź przez sitko, a następnie dodaj olej.
Jak stosować? Nakładaj obficie na twarz lub na ciało, omijaj okolice oczu. Nie przechowuj tego toniku, lecz przygotuj jednorazową porcję.
Przeczytaj także:
Kosmetyki i ich wpływ na dosze
Płatki owsiane dobre dla skóry
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.