Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • masło ghee
  • lecznicza żywność
  • zdrowa dieta
  • produkty naturalne
lecznicza żywność
Żywność, która leczy - masło ghee

Ghee to klarowane masło. Jest cenione za swe właściwości lecznicze i cechy, które równoważą wszystkie dosze. Pozytywnie wpływa na układ odpornościowy i układ trawienny. Jak przygotować ghee w domu? Do czego stosować ghee? Do jakich potraw leczniczych stosować ghee? Sprawdź.

Ghee można przechowywać przez długi czas nawet poza lodówką i stosować jako ważny nośnik leczniczego działania ziół lub olejków na skórę albo jako produkt spożywczy oddziałujący poprzez układ pokarmowy.

 

Przygotowanie ghee w domu

Można samodzielnie przygotować ghee w domu. Nie jest to skomplikowane. Na Zachodzie ceni się wygodę, ale starożytna mądrość głosi, że im bardziej jesteś zaangażowany w procesy własnego leczenia lub przygotowywania żywności, tym korzystniejsze będą skutki leczenia, a pokarm zdrowszy.

Tak więc ghee przygotowane samodzielnie będzie zawierało w sobie twoją energię i może okazać się o wiele skuteczniejsze i bardziej lecznicze niż to kupione w sklepie. Najlepiej robić ghee z masła niesolonego, choć i tak sól w dużym stopniu zostanie usunięta, jeśli nie masz dostępu do innego masła.

W dużym rondlu powoli roztop pół kilograma masła. Doprowadź je niemal do wrzenia: na powierzchni będzie się zbierać biała piana, którą trzeba usuwać łyżką lub chochlą. Podgrzewaj masło i zbieraj osad z wierzchu przez około 15 minut, do chwili gdy stanie się przejrzyste. Pianę można wyrzucić, a to, co zostanie w rondlu, przecedzić przez gęstą tkaninę do słoja.  Gdy masło wystygnie, to stwardnieje.

Lecznicze ghee to tradycja Indii, gdzie różne zioła (stosowane w określonych celach) maceruje się w płynnym ghee przez miesiąc lub dłużej, po czym zioła się odcedza, a ghee stosuje zewnętrznie na skórę lub wewnętrznie, przygotowując z nim pożywienie.

Dla ludzi Zachodu samodzielne przygotowanie ghee to już duży krok i być może nie należy się spodziewać, że będą oni przyrządzać także lecznicze ghee z ziół. Warto jednak zauważyć, że dodanie olejków eterycznych do świeżego ghee zajmuje jedynie kilka sekund, a w rezultacie otrzymujemy produkt leczniczy o określonych właściwościach.

 

Ghee dla doszy wata (na trawienie)

Do ghee zrobionego według powyższego przepisu z pół kilograma masła dodaj: 2 krople olejku imbirowego, 1 kroplę anyżu (z nasion), 1 kroplę kardamonu i 1 kroplę cytryny.

Ghee dla doszy pitta (o działaniu wychładzającym)

Do ghee zrobionego według powyższego przepisu z pół kilograma masła dodaj: 2 krople olejku kopru włoskiego, 2 krople kolendry, 1 kroplę koperku, 1 kroplę kardamonu, 2 krople mięty pieprzowej.

Ghee dla doszy kapha (pobudzające, energetyczne)

Dodaj: 2 krople olejku z tymianku, 2 krople jałowca, 2 krople mięty, 2 krople trawy cytrynowej, 1 kroplę imbiru.

To tylko przykłady. Do leczniczego ghee można dodać różne olejki eteryczne – w zależności jakie właściwości lecznicze chcemy osiągnąć.

 

Masło ghee "Palce lizać" – znajdziesz w zielonysklep.com (również o smaku ziołowym i kokosowym). Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Masło ghee - w kuchni i leczeniu

Masło ghee - palce lizać

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl