Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • pory roku
  • w zgodzie
  • ritućarja
Żyj w zgodzie z porami roku - ritućarja

Ritućarja - to ajurwedyjska metoda na życie w zgodzie z naturą i jej zmiennością - „nauka o porach roku”. Ritućarja uczy, jak dostosować się do zmieniających się pór roku i warunków klimatycznych, aby korzystać z ich uroków i zachować zdrowie.

 

Ritućarja omawia wszelkie, nawet najdrobniejsze, modyfikacje, jakie należy wprowadzić w codziennym planie dnia w poszczególnych porach roku. Ritućarja uczy również, jakie zmiany, drobne lecz istotne, należy wprowadzić w cyklu miesięcznym. Należy pamiętać, że te zalecenia muszą być dostosowane do Twojego typu ajurwedyjskiego. Dzięki tej wiedzy staniemy się bardziej uważni na zmiany energetyczne zachodzące wokół nas przez cały rok i będziemy mądrzej reagować na nie.

Według starożytnych Hindusów rok można podzielić na sześć pór. Pory te są bardzo podobne do pór roku na Zachodzie, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ale obejmują jeszcze „porę deszczową” oraz dzielą zimę na wczesną i późną. W związku z tym, że u nas zima, kilka zaleceń i wskazówek.

Wskazówki na zimę (wczesną oraz późną)

Zimą powietrze bywa chłodne i suche. Dlatego każdy, niezależnie od tego, jakiej jest konstytucji, powinien wprowadzić kilka zmian służących ochronie przed doszą wata oraz takimi jej cechami, jak: chłód, wietrzność, szorstkość, właściwości pobudzające.

- Uwzględnij w diecie pokarmy o smaku słodkim, kwaśnym oraz słonym. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś typem wata, to powinieneś stosować dietę odpowiednią dla swojej konstytucji, jedynie od czasu do czasu spożywając produkty redukujące tę doszę.

- Niemal wszystkie pokarmy spożywaj teraz na ciepło lub gorące.

- Ogranicz spożycie surowych pokarmów, aby stanowiły ogółem nie więcej niż 20% twojej diety.

- Nie pij zimnej wody ani innych zimnych napojów.

- Bardzo wskazane jest popijanie gorącej wody w ciągu dnia.

 

Opracowanie na podstawie:

Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Program sattwiczny, Scott Gerson, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl