Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zdrowy styl życia
  • medytacja
  • medycyna naturalna
zdrowy styl życia
Związki, emocje, świadomość

Codzienne życie to zarówno relacje z innymi, jak i związek z samym sobą. Często łatwiej jest kochać i szanować drugą osobę niż siebie. Związki to lustra, za pomocą których możemy poznawać, badać i zgłębiać siebie.

Właśnie poprzez takie poznanie życie radykalnie się zmienia. Idealnie byłoby, gdyby nasze relacje (ze sobą i z innymi) opierały się na jasnych zasadach oraz charakteryzowały życzliwością i szacunkiem.

Jeśli nasze związki cechuje niepewność, to poczucie zagubienia i konflikty wpłyną na nasze samopoczucie.

Emocje takie jak gniew, lęk lub niepokój pojawiają się w reakcji na nasze codzienne relacje z innymi, ponieważ nie poświęcamy uwagi chwili obecnej.

Każdy powinien uważnie przyglądać się swoim myślom, uczuciom i emocjom. Jeśli tego nie zrobimy, emocje te nie zostaną strawione i będą zatruwać ciało tak samo jak niewłaściwie połączone pokarmy.

Każda emocja to reakcja biochemiczna na jakieś wyzwanie, która może zaostrzyć dosze. Lęk i niepokój pobudzają wata, gniew i nienawiść – pitta, przywiązanie i chciwość zaś – kapha.

Styl życia każdej osoby ma swój określony rytm. Zbyt wczesna lub zbyt późna pobudka, nieregularne posiłki, przesiadywanie do późna, stres związany z pracą, wypróżnianie się o niewłaściwej porze lub tłumienie naturalnych potrzeb to tylko część nawyków, które mogą zaburzyć naszą równowagę.

Sen, pobudka, posiłki i wizyty w toalecie o regularnych porach, czyli regularny, systematyczny tryb życia, wprowadzają dyscyplinę oraz pozwalają zachować integralność dosz i cieszyć się zdrowiem.

Medytacja odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym życiu i jest bardzo skutecznym narzędziem służącym zachowaniu zdrowia. Choć według słownika pojęcie „medytacja” oznacza „myśleć, rozważać, zbadać coś”, to definicja ta nie oddaje jego głębokiego znaczenia.

Medytacja to czysta percepcja, w pełni świadoma obserwacja, bez wyciągania wniosków, osądu lub krytyki. Medytacja wymaga bycia jednym z chwilą. Dzięki tej jedności dokonuje się całkowita zmiana w psychice.

Poprzez pełną obecność w danej chwili następuje oczyszczenie ciała, umysłu i świadomości, co przywołuje stan spokoju charakteryzujący się radością, błogością i oświeceniem.

Wówczas samo życie staje się dynamiczną, spontaniczną medytacją.

 

 

Przeczytaj także:

Jak myśleć pozytywnie

Medytacja w procesie leczenia 

Charyzma i siła charakteru

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl