
Codzienne życie to zarówno relacje z innymi, jak i związek z samym sobą. Często łatwiej jest kochać i szanować drugą osobę niż siebie. Związki to lustra, za pomocą których możemy poznawać, badać i zgłębiać siebie.
Właśnie poprzez takie poznanie życie radykalnie się zmienia. Idealnie byłoby, gdyby nasze relacje (ze sobą i z innymi) opierały się na jasnych zasadach oraz charakteryzowały życzliwością i szacunkiem.
Jeśli nasze związki cechuje niepewność, to poczucie zagubienia i konflikty wpłyną na nasze samopoczucie.
Emocje takie jak gniew, lęk lub niepokój pojawiają się w reakcji na nasze codzienne relacje z innymi, ponieważ nie poświęcamy uwagi chwili obecnej.
Każdy powinien uważnie przyglądać się swoim myślom, uczuciom i emocjom. Jeśli tego nie zrobimy, emocje te nie zostaną strawione i będą zatruwać ciało tak samo jak niewłaściwie połączone pokarmy.
Każda emocja to reakcja biochemiczna na jakieś wyzwanie, która może zaostrzyć dosze. Lęk i niepokój pobudzają wata, gniew i nienawiść – pitta, przywiązanie i chciwość zaś – kapha.
Styl życia każdej osoby ma swój określony rytm. Zbyt wczesna lub zbyt późna pobudka, nieregularne posiłki, przesiadywanie do późna, stres związany z pracą, wypróżnianie się o niewłaściwej porze lub tłumienie naturalnych potrzeb to tylko część nawyków, które mogą zaburzyć naszą równowagę.
Sen, pobudka, posiłki i wizyty w toalecie o regularnych porach, czyli regularny, systematyczny tryb życia, wprowadzają dyscyplinę oraz pozwalają zachować integralność dosz i cieszyć się zdrowiem.
Medytacja odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym życiu i jest bardzo skutecznym narzędziem służącym zachowaniu zdrowia. Choć według słownika pojęcie „medytacja” oznacza „myśleć, rozważać, zbadać coś”, to definicja ta nie oddaje jego głębokiego znaczenia.
Medytacja to czysta percepcja, w pełni świadoma obserwacja, bez wyciągania wniosków, osądu lub krytyki. Medytacja wymaga bycia jednym z chwilą. Dzięki tej jedności dokonuje się całkowita zmiana w psychice.
Poprzez pełną obecność w danej chwili następuje oczyszczenie ciała, umysłu i świadomości, co przywołuje stan spokoju charakteryzujący się radością, błogością i oświeceniem.
Wówczas samo życie staje się dynamiczną, spontaniczną medytacją.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.