Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia kwiatowa
  • zupa pomidorowa
  • z cykorią
  • przepis
kuchnia kwiatowa, zupa pomidorowa,
Zupa z pomidorów i kwiatów cykorii

Gotowanie to nie tylko frajda ale również przestrzeń do eksperymentów i zabawy. Dlaczego miałoby zabraknąć w niej kwiatów? Co wiemy o cykorii? Skąd przywędrowała? Jak smakuje w połączeniu z pomidorami, bazylią i rukolą?

 

 

Składniki:

20 kwiatów cykorii

6 pomidorów

4 liście bazylii

4 liście rukoli

150 g parmezanu

Przygotowanie:

Sparz i obierz pomidory. Pokrój na kawałki. Wrzuć do garnka i zalej wodą. Zagotuj i pozostaw na małym ogniu przez godzinę pod przykryciem. Następnie odparuj do połowy bez pokrywki. Zmiksuj. Posól, popieprz. Dodaj posiekane liście rukoli i bazylii, następnie starty parmezan. Rozlej do miseczek. Przyozdób każdą i podawaj.

Cykoria - zastosowanie w kuchni

Wszystkie części rośliny są gorzkie. Liści i korzeni cykorii używano zarówno w celach leczniczych, jak i kulinarnych. Stosowano także kwiaty. Świadczą o tym starożytne wazy ceramiczne używane przez wielu aptekarzy, zawierające wodę cykoriową (Aqua cichorii) otrzymywaną w wyniku destylacji liści lub kwiatów. Znane są także inne metody konserwacji kwiatów cykorii.

Obecnie poza liśćmi i korzeniami kucharzy interesują też kwiaty – zbierane wczesną wiosną – ze względu na cudownie niebieski kolor harmonizujący doskonale z sałatą. Ponadto niektórzy cenią tę odrobinę goryczy, którą cechują się kwiaty cykorii.

 

Wybrane produkty spożywcze znajdziesz w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Wino wrzosowe

Opracowanie na podstawie:

Księga kwiatów jadalnych. 300 przepisów, historia roślin. Mireille Gayet, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl