Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • zbilansowany posiłek
  • wzorzec żywieniowy
  • właściwa pora
zrównoważony posiłek, dieta ajurwedyjska,
Zrównoważony posiłek we właściwym czasie

Przygotowanie zrównoważonego posiłku nie wymaga aż tak dużego wysiłku, jakby się mogło wydawać. Pewne szczególne proporcje składników odżywczych sprzyjają utrzymaniu zdrowia i długowieczności. Z tego wzorca równowagi korzystano przez wieki. W różnych kulturach odmienne pokarmy były zalecane w celu utrzymania równowagi, jednak wzorzec jest podobny.

 

 

Zrównoważony posiłek powinien zawierać składniki w odpowiednich proporcjach:

40–60% zbóż pełnoziarnistych

10–20% wysokiej jakości białek

30–50% świeżych owoców i warzyw

Zbilansowany posiłek zawiera białka, jeden lub więcej węglowodanów oraz jedno lub więcej dań warzywnych. Dobrym przykładem takiego dania jednogarnkowego jest kiczadi oraz np. warzywna zupa jęczmienna, a szczególnie gdy dodasz do niej tofu lub fasoli. Przyprawy zaostrzają smak, dosłownie i w przenośni. Dzięki nim twój banalny posiłek stanie się subtelnym przysmakiem, a jednocześnie nie zajmie ci więcej niż 15 minut.

Warto jeść we właściwym czasie. Tak jak każda dosza ma swój czas, w którym jest najsilniejsza w ciągu roku i całego życia, tak samo w dzień i w nocy każda z nich ma swoją dominującą porę. O świcie, o szóstej rano, kapha dopiero zaczyna wzbierać i kontynuuje ten proces do godziny dziesiątej. Jest to właściwy czas, zwłaszcza dla kapha, by zjeść coś lekkiego. Dla osób wata śniadanie może być inne, bogatsze, ale osoby kapha w czasie zdominowanym przez ich doszę powinny jeść niewiele. Około dziesiątej rano wzrasta pitta. W ajurwedzie godzina dziesiąta lub jedenasta rano to pora, w której podaje się drugie śniadanie (lunch). Posiłek ten może być dość obfity.

Niektóre osoby wata i pitta twierdzą, że podwieczorek około godziny trzeciej lub czwartej stabilizuje je i pomaga zachować energię w oczekiwaniu na kolację (obiadokolację). Dla kapha taka przekąska jest zbyteczna. Energia wata dominuje od godziny drugiej po południu do szóstej wieczorem, po czym znowu wzrasta energia kapha. Czas kapha nie stymuluje trawienia zbyt intensywnie, należy więc zjeść posiłek wcześnie, około godziny szóstej wieczorem. Późne jedzenie sprzyja gromadzeniu się kapha w ciele, zwłaszcza u osób tej konstytucji.

Od godziny dziesiątej wieczorem do drugiej nad ranem dominuje element pitta. Nadszedł czas, by twój system trawienny asymilował to, co przyjął w ciągu dnia. O świcie cykl rozpoczyna się na nowo. Przerwy między posiłkami wynoszą zwykle trzy godziny lub więcej. Jest to czas, w którym odbywa się trawienie w odcinku żołądkowo-jelitowym, dlatego robimy wtedy przerwę w jedzeniu. Jeśli zaczniesz podjadać duże ilości przekąsek przed kolacją (obiadokolacją), spowoduje to zahamowanie ognia trawienia w czasie kolacji (obiadokolacji). Sprawdź, jak to działa w twoim przypadku.

 

Zobacz fasole i przyprawyzielonysklep.com

Przeczytaj także: zdrowa dieta, piękny wygląd

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai, zielone-wydawnictwo.pl

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl