Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • dosza wata
  • zdrowy styl życia
ajurweda test
Zmienna i ruchliwa dosza wata

Doszę wata często przyrównuje się do wiatru. Dosza wata z natury jest lekka, zimna, sucha, subtelna i niespokojna. Zmienna dosza wata składa się z powietrza i eteru i jest zawsze w ruchu. Lubi nieustanne zmiany i różnorodność, nie przepada za rutyną. Co napędza doszę wata, co ją równoważy? Sprawdź.

Ponieważ osoby typu wata lubią nieustanne zmiany, na ogół nie popadają w rutynę. Często na skutek nieustannego pośpiechu stają się nadmiernie pobudzone i niestabilne.

Choć osoby o konstytucji wata w dzieciństwie bywają nieśmiałe, to lubią stan podekscytowania i często znajdują się w centrum uwagi ze względu na swoją gadatliwość. Energia wata napływa falami, dlatego osoby wata szybko się męczą, nudzą, przez co wiele projektów zaczynają, a niewiele kończą.

Osoby wata często popadają w skrajności. Mogą być nadmiernie sztywne, spięte lub zapracowane. Starają się dostarczać sobie dużo energii, pijąc kawę, jedząc czekoladę i stosując substancje pobudzające. Nie unikną jednak wyczerpania, wskutek którego nierzadko pojawia się przygnębienie i czarne myśli.

Osoby wata mają lekki sen, zdecydowanie przedkładają różnorodność ponad rutynę i trudno im wysiedzieć bez ruchu. Bardzo lubią słońce. Choć mają dużą wiedzę, niekiedy sprawiają wrażenie roztrzepanych, w rozmowie trudno im się skoncentrować na jednym wątku.

Osoby wata są szczupłej, wiotkiej budowy ciała, mają lekkie, drobne kości i zimne kończyny, a ich układ nerwowy jest bardzo wrażliwy. Często mają problemy ze stawami, cierpią na bezsenność, wypróżniają się nieregularnie oraz wykazują wyjątkową wrażliwość na hałas.

Dosza wata kontroluje w ciele takie organy, jak jelito grube, serce, płuca, pęcherz, kości, szpik kostny, mózg oraz układ nerwowy. Wata ulega zaostrzeniu w porach suchych, a więc jest to odpowiedni sezon, by spożywać ciepłe, nawilżające i tłuste pokarmy.

Choć ruch jest bardzo ważny dla zdrowia, nieustabilizowana dosza wata wymyka się czasem spod kontroli. Z emocjonalnego punktu widzenia wata istnieje w mentalnej sferze lęku, niepokoju, zamartwiania się, poczuciu winy i niezdecydowania. Jako osobowość nerwowa, nastawiona duchowo i niepewna – może traktować wszystko nazbyt serio, a przez to niepotrzebnie dramatyzować i mieć tendencję do nadwrażliwości.

Osoby wata powinny znać swoją wartość i postępować zgodnie z własnym rytmem. Ponieważ łatwo ulegają wpływom i trudno im się skupić na tym, co robią, często popadają w różne nałogi.

Aby dosza wata zachowała dobre samopoczucie, powinna pracować nad swoim poczuciem wartości, stanowczością, konsekwencją i determinacją.

 

Wypróbuj herbaty Everest – specjalnie skomponowane mieszanki ziół dla każdej doszy: Vata, Pitta i Kapha. Wybierz herbatę przeznaczoną dla swojej doszy. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Posiłki na lato dla doszy wata

Sport i aktywność fizyczna - dosza wata

Sprawdź, jaką doszą jesteś 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska kuchnia dla wegan. Jak odzyskać równowagę dzięki pożywieniu. Talya Lutzker. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl