Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ziołolecznictwo
  • kaszel
  • krwawienie
  • hemoroidy
ajurweda, zioła, medycyna naturalna, ziołolecznictwo, nieprzyjemny oddech, czkawka, hemoroidy, kaszel, krwawienie z nosa, krwawienie dziąseł, pasty do zębów bez fluoru
Ziołowa apteczka – część 2

W poprzedniej części artykułu podaliśmy proste, ziołowe receptury na powszechne dolegliwości: ból głowy i gardła, ból ucha i zębów, biegunkę i bezsenność. W tej części – naturalne sposoby na inne codzienne dolegliwości.

Czkawka

Pić po łyżeczce miodu z olejkiem rycynowym, zmieszanych w proporcji 2 do 1.

Hemoroidy

Pić 1/2 łyżeczki stołowej żelu aloesowego z niewielką ilością imbiru dwa razy dziennie do momentu, gdy problem ustąpi.

Kaszel

Wypić herbatkę z korzenia omanu, słodzoną miodem, do której można także dodać niewielkie ilości imbiru oraz lukrecji w proporcji 1-2 łyżeczki ziół na szklankę wrzącej wody. W celu pozbycia się flegmy przygotować herbatkę z 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru, goździków i cynamonu w ilości po 1/4 łyżeczki każdego składnika na szklankę, a następnie posłodzić miodem.

Krwawienie dziąseł

Nakładać na dziąsła sproszkowaną mirrę lub pić sok z cytryny. Dziąsła można masować olejkiem kokosowym.

Krwawienie z nosa

1/2 łyżeczki chlorofilu z dodatkiem łyżeczki żelu z aloesu zmieszać z łyżeczką ghee. Przyjmować doustnie 3 razy dziennie. Można też zastosować łyżkę stołową pyłku pszczelego 2-3 razy dziennie. Do nosa można przyłożyć lód, aż do momentu ustania krwawienia.

Krwotok zewnętrzny

Do rany przyłożyć lód lub pastę z drewna sandałowego. Na miejsce, z którego płynie krew, można także przyłożyć kompres z żywokostu lekarskiego lub krwawnika pospolitego.

Nadmierna senność

Wieczorem wypić napar z 1/2 łyżeczki sproszkowanego kłącza tataraku oraz 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru na szklankę wody lub szklankę herbatki z liści bazylii.

Nieprzyjemny oddech

Przepłukać usta proszkiem z lukrecji, a następnie żuć nasiona kopru. Do spożycia przygotować napar z kardamonu, cynamonu oraz liści laurowych w równej proporcji, po jednej łyżeczce na szklankę.

Oparzenia

Sporządzić pastę ze świeżego żelu aloesowego zmieszanego ze szczyptą kurkumy. Można także użyć masła ghee lub olejku kokosowego.

Opuchlizna

Pić wodę z jęczmienia: wodę zagotować z jęczmieniem w proporcji 4 do 1, a następnie odcedzić. Korzystnie działa też herbatka z nasion kolendry. W przypadku opuchlizny zewnętrznej należy zastosować proszek z kurkumy zmieszanej z solą w proporcji 2 do 1, a następnie nakładać mieszankę na bolące miejsce. Pić herbatkę z gotu kola w następującej proporcji: łyżka stołowa gotu kola na szklankę wody.

 

Już za tydzień – proste, domowe receptury na: przeziębienie, trądzik, ukąszenia owadów, wysypkę, wzdęcia, zaparcia i zwichnięcia.

 

Polecamy nasze ziołowe pasty do zębów bez fluoru:

- pasta do zębów Dabur z bazylią - polecana dla osób z nadwrażliwością zębów oraz problemem krwawiących dziąseł. Zobacz – tutaj.

- pasta do zębów Dabur z goździkami - pomaga na ból zębów, leczy choroby dziąseł. Zobacz – tutaj.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl