
Skrzyp to kolejna roślina rosnąca na naszych łąkach, która jest znakomitym lekarstwem na wiele dolegliwości. Działa przeciwzapalnie, wzmacniająco, odtruwająco i moczopędnie. Jak stosować skrzyp? W jakiej formie najlepiej go przyjmować? Co o skrzypie mówi ajurweda, a co medycyna chińska?
Skrzyp polny
Działanie: wpływające na przemianę materii, przeciwmiażdżycowe, obniżające ciśnienie krwi, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, moczopędne, odtruwające, wzmacniające.
Wskazania: nawracające dolegliwości jelitowe, obecność krwi w stolcu, zakażenia bakteryjne i mieszane skóry, rany i skaleczenia, zewnętrzne oparzenia termiczne, osłabienie i wypadanie włosów, kruchość naczyń włosowatych, tendencje do krwawień, uszkodzenia błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła, skąpomocz i obrzęki, łagodne stany zapalne, niewydolność nerek, białkomocz, kamica dróg moczowych, nagromadzenie toksyn we krwi, osteoporoza.
Przeciwwskazania: ciąża, wielomocz, odwodnienie, ciężkie choroby serca
Dawkowanie: 5-10 gramów
Sposób stosowania: odwar (20 min) z łyżki stołowej w 250-300 ml wody, 2-4 razy dziennie. Surowiec można stosować u starszych dzieci po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. W czasie terapii należy uzupełnić witaminę B1.
Skrzyp zimowy (skrzyp czarny, jedlinka leśna)
Smak: słodki, gorzki, ściągający
Działanie: wpływające na przemianę materii, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, moczopędne, odtruwające, wzmacniające
Wskazania: wirusowe zapalenia wątroby, obecność krwi w stolcu, infekcje i stany zapalne dróg moczowych, kamica układu moczowego, obrzęki związane z urazami, krwioplucie, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie spojówek, łzawienie, zaburzenia widzenia, stany zapalne skóry, łojotok i łojotokowe zapalenie skóry
Przeciwwskazania: ciąża, wielomocz, odwodnienie, ciężkie choroby serca, niewydolność nerek.
Dawkowanie: 3-9 gramów, odwar (20 min)
Sposób stosowania: odwar (20 min) z łyżki stołowej w 250-300 ml wody, 2-4 razy dziennie.
Zobacz herbata Yogi Tea dla kobiet (Women’s Energy) w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu
Przeczytaj także:
Zioła z naszych łąk - czarny bez
Zioła z naszych łąk - borówka brusznica
Opracowanie na podstawie:
Leskykon naturalnych surowców leczniczych. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, Zbigniew Skotnicki. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.
Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu