
W zielarstwie krwawnik zajmuje ważne miejsce jako roślina lecznicza. Ma silne działanie przeciwzapalne i tonizujące, przyspiesza gojenie ran. Olejek z krwawnika wycisza emocje. Jakie właściwości lecznicze ma krwawnik? Dlaczego warto sięgać po zioła, które rosną na naszych polach i łąkach?
O krwawniku czasem mówi się, że jest to zioło łączące – pozwala mieć głowę w chmurach, ale jednocześnie stać mocno na ziemi. Olejek z krwawnika dobrze wpływa na równowagę emocjonalną. Jest też bardzo użyteczny dla kobiet podczas menopauzy, zwłaszcza gdy nic innego nie pomaga na wyciszenie emocji.
Krwawnik hamuje nadmierne krwawienia i przyspiesza gojenie ran. Ma działanie napotne, a zatem można dzięki niemu obniżać gorączkę.
Ma niebiesko-zielonkawy odcień ze względu na wysoką zawartość azulenu, na diagramie przedstawiającym właściwości olejków mieści się w prawej górnej części, obok rumianku rzymskiego. Ma działanie antyflogistyczne (pobudza krążenie płynów) i przeciwzapalne, bo zawiera duże ilości seskwiterpenów.
Doskonale wpływa na funkcjonowanie nerek. Nadaje się również do pielęgnacji włosów. Olejek z krwawnika poprawia odporność.
Nazwa rodziny: astrowate
Energetyka: wychładzająca, wysuszająca
Działanie: napotne, ściągające, hemostatyczne, wiatropędne, rozkurczowe, przeciwzapalne, tonizujące, antyseptyczne, oczyszcza krew, przyspiesza gojenie
Wskazania: przeziębienie, gorączka, zapalenie żołądka, krwotok, krwawienie z nosa, wrzody żołądka, ropnie, zapalenie pęcherzyka żółciowego, bolesne miesiączkowanie, skaleczenia, żylaki, reumatyzm, ból głowy, hemoroidy, menopauza, zapalenie skóry, cellulit, trądzik
Przeciwwskazania: pod wpływem promieni słonecznych może podrażniać wrażliwą skórę, nasila doszę wata
Sposób zastosowania: jako opatrunki na skórę, mleczko do ciała, kompresy, olejek do masażu, do kąpieli. Młode liście o korzennym smaku mogą być używane jako przyprawa do zup i sosów.
Aromat: ostry, nieco kamforowy, nuta bazowa słodsza, bardziej delikatna i przyjemna
Najlepiej łączy się z: trawa cytrynowa, hyzop, szałwia muszkatołowa, lawenda, mirt, cedr, dzięgiel, dziurawiec, drzewo różane, olejki cytrusowe
Zobacz herbata Revitalise Pukka w zielonysklep.com
Przeczytaj także:
Lecznicze drzewa - jałowiec i jesion
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller - książka wydana przez zielone wydawnictwo.