Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ziołolecznictwo
  • medycyna naturalna
  • ajurweda Kraków
  • książki ajurwedyjskie
ziołolecznictwo
Zioła z naszych łąk - głóg i koniczyna

Można je spotkać na każdej łące. Owoce głogu są znakomitym lekarstwem na serce – wzmacniają mięsień sercowy oraz dobrze działają na układ krążenia. Koniczyna łagodnie oczyszcza krew i pozytywnie wpływa na układ limfatyczny. Jakie mają właściwości? Sprawdź.

Owoce głogu

Owoce głogu są znakomitymi ziołami kwaśnymi pobudzającymi zarówno układ krążenia, jak i układ trawienny. Dobrze działają zwłaszcza na mięsień sercowy oraz sprzyjają długowieczności. Są wskazane w przypadku chorób serca wynikających z podeszłego wieku, czyli wysokiego poziomu cholesterolu i miażdżycy.

Ponieważ poprawiają trawienie, pomagają usuwać złogi masy trawiennej lub nawet guzy z układu trawiennego. Mimo to mogą się przyczyniać do zwiększenia masy ciała, a w nadmiarze zaostrzać kapha. Na ogół nasilają także większość chorób, które przebiegają z gorączką.

Owoce głogu można przygotować w postaci nalewki lub wina ziołowego, gdyż dobrze łączą się z alkoholem. W celu wzmocnienia mięśnia sercowego można je stosować z innymi ziołami wzmacniającymi serce, np. z niewielką ilością kardamonu i cynamonu.

Około 15 gramów owoców głogu należy gotować na małym ogniu w 0,4 litra wody przez 20 minut z łyżeczką cynamonu. Uzyskany wywar – posłodzony miodem, czyli także środkiem wzmacniającym serce – należy pić trzy razy dziennie po posiłkach.

Działanie owoców głogu: pobudzające, wiatropędne, rozszerzające naczynia krwionośne, rozkurczowe, moczopędne.

Wskazania: słabe serce, miażdżyca, niewydolność zastawki, nadciśnienie, bezsenność, guzy w podbrzuszu.

 

Koniczyna czerwona

Czerwona koniczyna łagodnie oczyszcza krew. Jest wskazana do ogólnego i długotrwałego stosowania. Ma przyjemny smak i lekko wzmacniające działanie. Można ją stosować u dzieci i osób starszych w przypadku chorób związanych z osłabieniem, w których niezbędne jest oczyszczenie krwi, lecz pacjent jest osłabiony i silniejsze leki oczyszczające krew mogłyby niekorzystnie na nią wpłynąć.

Nadaje się także do użytku zewnętrznego, czyli do przemywania suchej i łuszczącej się skóry lub do okładów w postaci pasty, zwłaszcza w leczeniu trudno gojących się ran. W przypadku ostrzejszych chorób infekcyjnych korzystniejsze są inne leki oczyszczające krew, takie jak echinacea lub berberys.

Działanie czerwonej koniczyny: oczyszczające krew, moczopędne, wykrztuśne, rozkurczowe.

Wskazania: kaszel, zapalenie oskrzeli, wypryski skórne, infekcje.

 

Zobacz żel pod prysznic Limonka&Werbena Lavera w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Zioła z naszych łąk - rumianek

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl