Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • zioła ajurwedyjskie
  • ajurweda Kraków
  • ziołolecznictwo
ziołolecznictwo
Zioła w psychologii ajurwedyjskiej - cz. 2

Czy zioła mogą wpływać na umysł i emocje? Czy zioła mogą wspierać proces leczenia? Jak działają smaki słodki, słony, cierpki i kwaśny? Jakie są najważniejsze zioła wzmacniające układ nerwowy? Czy można wyciszyć i uzdrowić umysł za pomocą ziół ajurwedyjskich? Sprawdź.

 

Smak słodki

Smak słodki składa się z elementów ziemi i wody. Stosujemy go, aby wzmocnić, uspokoić oraz odżywić umysł i nerwy – może on także działać odmładzająco. Zwykle zioła takie mają tylko lekko słodki smak. Osoby cierpiące na przeciążenie lub depresję powinny unikać słodkich ziół tonizujących i uspokajających, ponieważ spowalniają one i zagęszczają naszą energię. Najważniejsze zioła tonizujące wzmacniające układ nerwowy to: ashwagandha, vidari, gokshura, lukrecja, nasiona lotosu, nasiona sezamu, shatavari, oraz nasiona głożyny.

 

Smak słony

Smak słony składa się z elementów wody i ognia. Działa uspokajająco i zapewnia poczucie ugruntowania. Nie jest to częsty smak ziół, ale spotykamy go w wodorostach i muszlach. Używamy go przede wszystkim w dolegliwościach związanych z osłabieniem nerwowym oraz nadaktywnością, czyli chorobami związanymi głównie z doszą wata. W ajurwedzie istnieją specjalne preparaty z różnych muszli morskich i korali. Sole oraz minerały uspokajające i wzmacniające układ nerwowy to między innymi sól czarna, sproszkowane skorupy muszli, sproszkowane skorupy ostryg oraz sól kamienna.

 

Smak cierpki

Smak cierpki składa się z elementów ziemi i powietrza. Do leczenia układu nerwowego stosuje się go w bardzo ograniczonym zakresie, choć przyspiesza leczenie tkanek nerwowych oraz powstrzymuje skurcze. Jest kilka specjalnych ziół tego rodzaju, które wyciszają i uzdrawiają umysł. Zaliczamy do nich woskownicę, kadzidłowiec, haritaki, gałkę muszkatołową, mirrę i guggul.

 

Smak kwaśny

Smak kwaśny składa się z elementów ziemi i ognia. Niezbyt często stosuje się go do wzmocnienia układu nerwowego, ale ma łagodne działanie stymulujące i może zapobiegać depresji oraz zawrotom głowy. Kwaśne produkty, takie jak ocet czy alkohol, pomagają wyekstrahować alkaloidy z niektórych ziół oraz stanowią podstawę win i nalewek ziołowych. Do tego typu substancji zaliczamy amlę, limonkę, tamaryndowiec, a także wino.

 

Zobacz butelka miedziana OM w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Przeczytaj także:

Zioła w psychologii ajurwedyjskiej - część 1

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl