Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • joga
  • zioła
  • witalność
Zioła w praktyce jogi

Zioła są bardzo pomocne w praktyce jogi. Można je stosować nie tylko do leczenia chorób i odmładzania, ale także do wyciszania umysłu i zwiększenia wewnętrznej energii.

Wiele z orientalnych ziół tonizujących, takich jak żeń-szeń czy ashwagandha, jest doskonała dla osób praktykujących jogę, ponieważ wzmacniają one nasze głębsze energie witalne. Zioła mają także właściwości wzmacniające mięśnie i nerwy, co jest wyjątkowo korzystne dla wegetarian, którzy mogą potrzebować dodatkowego odżywienia. Ale nawet powszechnie dostępne zioła i przyprawy, na przykład imbir, kurkuma czy lukrecja, są wartościowe w praktyce jogi.

Wszystkie zioła, które oddziałują na zdrowie fizyczne, mają potencjalne zastosowanie w jodze. Tutaj skupimy się na najważniejszych rodzajach ziół, które pomagają podczas praktykowania asan.

Zioła zwiększające elastyczność oraz pobudzające krążenie

Takie zioła pomagają we właściwym wykonywaniu asan, ponieważ poprawiają sprawność i koordynację mięśni szkieletowych. Zwykle są zaliczane do grupy środków przeciwreumatycznych i przeciwartretycznych. Typowe zioła to: guggul, mirra, kurkuma, szafran, żeń-szeń, arcydzięgiel.

Zazwyczaj przyjmuje się je z miodem i ciepłą wodą lub z ostrymi przyprawami o działaniu pobudzającym, takimi jak imbir lub cynamon, aby nasilić ich właściwości. Są skuteczniejsze, jeśli dodatkowo stosuje się masaż przy użyciu olejków, zwłaszcza preparatów leczniczych zawierających olej sezamowy, lub terapie napotne i saunę.

Zioła dodające energii fizycznej i witalności

Zwykle mają działanie tonizujące i odmładzające oraz silne właściwości odżywcze. Wzmacniają także układ rozrodczy, poprawiają wytrzymałość i odporność oraz ułatwiają stabilne utrzymanie asan i równowagę w pranajamie. Typowe zioła to: ashwagandha, amalaki, shatavari, żeń-szeń, pochrzyn, nasiona lotosu, lukrecja, rdest wielokwiatowy.

Zazwyczaj przyjmuje się je z mlekiem, cukrem nierafinowanym, ghee i innymi produktami odżywczymi, co nasila ich działanie wzmacniające. Dobrze łączą się z surowym, niepodgrzewanym miodem, zwłaszcza świeżym (mającym najwyżej sześć miesięcy). Najlepiej stosować je wraz z pożywną dietą wegetariańską. Należy do nich dodać przyprawy, takie jak imbir lub cynamon, dzięki czemu łatwiej będzie je strawić, jako że są ciężkie.

Zioła wychładzające i oczyszczające

Usuwają toksyny z krwi, tkanek i narządów wewnętrznych. Zwykle mają smak gorzki lub cierpki i mogą zawierać dużą ilość chlorofilu. Typowe zioła to: żel aloesowy, goryczka, berberys, brahmi, babka lancetowata, mniszek lekarski, liście żywokostu, pokrzywa, krwawnik, szczaw kędzierzawy.

Zioła te przyjmuje się z ghee, żelem aloesowym, miodem i innymi środkami o działaniu ściągającym. Często łączy się je ze spożywaniem surowych produktów, zielonych soków i innych środków odtruwających.

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl