Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda zioła
  • medycyna naturalna
  • produkty ajurwedyjskie
  • książki o ajurwedzie
ajurweda zioła
Zioła na skaleczenia i rany

Wiele ziół ma cenne właściwości, które są przydatne do użytku zewnętrznego – do przemywania ran lub w postaci kompresów i olejków. Można je określić mianem ziół, które przyspieszają gojenie skaleczeń i ran.

Ważne jest jednak to, aby rozróżnić sposoby ich działania oraz określić, kiedy je stosować.

Wiele cierpkich ziół znanych jest z tego, że przyspieszają gojenie ran. Dzieje się tak dlatego, że dzięki swojemu działaniu osuszającemu i ściągającemu ułatwiają one zrastanie się tkanek. Dzięki swojej energii wychładzającej mają również działanie przeciwzapalne.

Wiele słodkich ziół przyspiesza gojenie. Powodem jest przede wszystkim fakt, że działają one zmiękczająco i łagodząco na skórę oraz odżywiają zniszczone tkanki. Także w tym przypadku działanie przeciwzapalne jest związane z właściwościami wychładzającymi.

Wiele gorzkich ziół stosuje się zewnętrznie ze względu na ich silne działanie przeciwzapalne, bardzo chłodną naturę, zdolność do schładzania oparzeń oraz działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgorączkowe. Wiele ostrych ziół stosuje się zewnętrznie, ponieważ pobudzają one miejscowe krążenie oraz przyspieszają dojrzewania czyraków i proces ropienia. Łagodzą także podrażnienia, a tym samym mogą uśmierzać ból.

W przypadku skaleczeń i ran w początkowej ostrej fazie, w której często pojawia się gorączka, najbardziej wskazane są zioła gorzkie. Kiedy gorączka obniża się i zaczyna tworzyć się ropa, wtedy wskazane są zioła ostre. Kiedy ropa znika i zaczyna się gojenie rany, wówczas można użyć ziół cierpkich, aby zakończyć proces leczenia. Przewlekłe, niegojące się rany mogą wymagać wcześniejszego zastosowania ziół ostrych w celu pobudzenia krążenia miejscowego.

Zioła ostre mogą podrażniać otwarte rany i błony śluzowe. Jeśli są w postaci pasty, skutecznie łagodzą różnego rodzaju bóle, w tym bóle głowy.

Najważniejsze zioła do stosowania zewnętrznego przyspieszające gojenie ran to: gwiazdnica, żywokost, siemię lniane, lukrecja, prawoślaz, babka lancetowata, wiąz, krwawnik, asafetyda, berberys, łopian, tatarak, imbir, owoce jałowca, mirra, drewno sandałowe, kolcorośl, kurkuma, szczaw kędzierzawy.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl