
Wiele ziół ma cenne właściwości, które są przydatne do użytku zewnętrznego – do przemywania ran lub w postaci kompresów i olejków. Można je określić mianem ziół, które przyspieszają gojenie skaleczeń i ran.
Ważne jest jednak to, aby rozróżnić sposoby ich działania oraz określić, kiedy je stosować.
Wiele cierpkich ziół znanych jest z tego, że przyspieszają gojenie ran. Dzieje się tak dlatego, że dzięki swojemu działaniu osuszającemu i ściągającemu ułatwiają one zrastanie się tkanek. Dzięki swojej energii wychładzającej mają również działanie przeciwzapalne.
Wiele słodkich ziół przyspiesza gojenie. Powodem jest przede wszystkim fakt, że działają one zmiękczająco i łagodząco na skórę oraz odżywiają zniszczone tkanki. Także w tym przypadku działanie przeciwzapalne jest związane z właściwościami wychładzającymi.
Wiele gorzkich ziół stosuje się zewnętrznie ze względu na ich silne działanie przeciwzapalne, bardzo chłodną naturę, zdolność do schładzania oparzeń oraz działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgorączkowe. Wiele ostrych ziół stosuje się zewnętrznie, ponieważ pobudzają one miejscowe krążenie oraz przyspieszają dojrzewania czyraków i proces ropienia. Łagodzą także podrażnienia, a tym samym mogą uśmierzać ból.
W przypadku skaleczeń i ran w początkowej ostrej fazie, w której często pojawia się gorączka, najbardziej wskazane są zioła gorzkie. Kiedy gorączka obniża się i zaczyna tworzyć się ropa, wtedy wskazane są zioła ostre. Kiedy ropa znika i zaczyna się gojenie rany, wówczas można użyć ziół cierpkich, aby zakończyć proces leczenia. Przewlekłe, niegojące się rany mogą wymagać wcześniejszego zastosowania ziół ostrych w celu pobudzenia krążenia miejscowego.
Zioła ostre mogą podrażniać otwarte rany i błony śluzowe. Jeśli są w postaci pasty, skutecznie łagodzą różnego rodzaju bóle, w tym bóle głowy.
Najważniejsze zioła do stosowania zewnętrznego przyspieszające gojenie ran to: gwiazdnica, żywokost, siemię lniane, lukrecja, prawoślaz, babka lancetowata, wiąz, krwawnik, asafetyda, berberys, łopian, tatarak, imbir, owoce jałowca, mirra, drewno sandałowe, kolcorośl, kurkuma, szczaw kędzierzawy.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.