Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • produkty ekologiczne
  • ajurweda Kraków
  • medycyna alternatywna
zioła ajurwedyjskie
Zioła dla joginów

Wiele ziół, które pozytywnie wpływają na ciało i umysł, mają zastosowanie w praktyce jogi. Jakie zioła powinni wybierać jogini o doszy wata, pitta i kapha? Jakie zioła pomagają podczas praktykowania asan? Przeczytaj…

 

Osoby typu wata

Cierpią z powodu braku elastyczności, suchości i sztywności mięśni i stawów oraz zazwyczaj chorują na artretyzm. Na osoby wata korzystnie działają zioła poprawiające elastyczność, jak również regularny masaż olejkiem sezamowym.

Osoby wata często narzekają na brak energii. Dla nich korzystne są zioła tonizujące, które dodają im energii, zwłaszcza ashwagandha. Osoby wata muszą uważać, aby utrzymywać apanę w równowadze, stąd korzystne są dla nich łagodne środki przeczyszczające, takie jak triphala. Korzystne jest też tulsi (święta bazylia), która reguluje przepływ prany.

Osoby wata łatwo tracą równowagę. Dobrze wpływają na nie wszelkiego rodzaju rośliny tonizujące, zwłaszcza te, które działają uspokajająco, a także zioła wyciszające umysł, takie jak jatamansi i ashwagandha. Zioła należy przyjmować z ciepłym mlekiem lub surowym miodem.

 

Osoby typu pitta

Zwykle odczuwają wewnętrzny żar i mają we krwi toksyny, które należy usunąć z ciała, aby nastąpiło uzdrowienie. Korzystnie działają na nie zioła wychładzające i oczyszczające, takie jak żel z aloesu, guduchi i berberys, jak również zioła w kolorze zielonym.

Dosza pitta łatwo ulega przegrzaniu. Osoby typu pitta muszą dbać o to, aby umysł i emocje były zrównoważone, i unikać emocji, takich jak gniew, które rozgrzewają umysł. Do tego celu najlepiej nadają się zioła uspokajające typu wychładzającego, na przykład gotu kola, shatavari, brahmi, jatamansi.

Osoby pitta powinny przyjmować zioła z mlekiem lub żelem aloesowym.

 

Osoby typu kapha

Mają skłonności do stagnacji, dlatego odnoszą najwięcej korzyści ze stosowania ziół poprawiających krążenie, zwłaszcza mirry i kurkumy, które pomagają na częste dolegliwości typu kapha, takie jak choroby serca, cukrzyca, astma i otyłość.

Najlepsze zioła tonizujące to te, które nie są zbyt ciężkie, ale korzystne mogą być także ashwagandha lub żeń-szeń, zwłaszcza w przypadku braku energii. Zioła najlepiej przyjmować z ciepłą wodą lub miodem (mającym ponad sześć miesięcy).

Na osoby kapha korzystnie wpływają zioła pobudzające umysł i zmysły, dlatego zaleca się im spożywanie różnych pikantnych ziół, zwłaszcza ta tataraku, imbiru i pippali, oraz stosowanie kuracji napotnych.

 

 

 

Przeczytaj także:

Zioła w praktyce jogi

Aromaty i olejki w praktyce jogi

Dieta praniczna w praktyce jogi

 

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl