
Na upalne dni polecamy zimny masaż, która schładza ciało, pobudza tętnice i ma działanie orzeźwiające i wychładzające. Ponieważ zimny masaż pobudza krążenie, zacznij od głowy i kieruj się w dół, aż do podeszew stóp.
Nie należy odkrywać całego ciała pacjenta, a jedynie tę część lub kończynę, która jest masowana. W niektórych przypadkach używa się lodu lub bardzo zimnej wody.
Potrzebne będą dwa ręczniki – jeden do zimnej wody, a drugi do osuszenia ciała. Wykręć mokry ręcznik, złóż go wzdłuż i okręć nim prawą dłoń. Poproś pacjenta, aby usiadł, dzięki temu masaż można zacząć od głowy i przejść do szyi, twarzy, a dalej do ramion. Natychmiast po zimnym masażu wytrzyj głowę pacjenta suchym ręcznikiem. Następnie poproś go o położenie się na brzuchu, aby można było wymasować plecy oraz pośladki.
Po masażu wytrzyj plecy suchym ręcznikiem. Kiedy pacjent leży na plecach, można wykonać zimny masaż kolejno: klatki piersiowej, brzucha, rąk, nóg i podeszew stóp. Po masażu wytrzyj ciało suchym ręcznikiem.
Po zimnym masażu zrób delikatny masaż ciepłymi dłońmi lub zastosuj talk w pudrze. Delikatnie głaskaj, oklepuj, wykręcaj, uderzaj oraz ostrożnie pocieraj. Ponieważ zimny masaż pomaga spalać tłuszcz, zaleca się go pacjentom z nadwagą. Taki masaż jest również korzystny dla osób cierpiących na choroby skóry.
Pacjent powinien odpoczywać po zimnym masażu przez pół godziny. Warto upewnić się, że pacjent wystarczająco się rozgrzał, zanim wróci do codziennych zajęć.
Opracowanie na podstawie:
Ajurwedyjski masaż leczniczy. S.V. Govindan. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.