Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • masaż ajurwedyjski
  • oleje do masażu
  • produkty ekologiczne
  • kosmetyki naturalne
masaż ajurwedyjski
Zimny masaż

Na upalne dni polecamy zimny masaż, która schładza ciało, pobudza tętnice i ma działanie orzeźwiające i wychładzające. Ponieważ zimny masaż pobudza krążenie, zacznij od głowy i kieruj się w dół, aż do podeszew stóp.

Nie należy odkrywać całego ciała pacjenta, a jedynie tę część lub kończynę, która jest masowana. W niektórych przypadkach używa się lodu lub bardzo zimnej wody.

Potrzebne będą dwa ręczniki – jeden do zimnej wody, a drugi do osuszenia ciała. Wykręć mokry ręcznik, złóż go wzdłuż i okręć nim prawą dłoń. Poproś pacjenta, aby usiadł, dzięki temu masaż można zacząć od głowy i przejść do szyi, twarzy, a dalej do ramion. Natychmiast po zimnym masażu wytrzyj głowę pacjenta suchym ręcznikiem. Następnie poproś go o położenie się na brzuchu, aby można było wymasować plecy oraz pośladki.

Po masażu wytrzyj plecy suchym ręcznikiem. Kiedy pacjent leży na plecach, można wykonać zimny masaż kolejno: klatki piersiowej, brzucha, rąk, nóg i podeszew stóp. Po masażu wytrzyj ciało suchym ręcznikiem.

Po zimnym masażu zrób delikatny masaż ciepłymi dłońmi lub zastosuj talk w pudrze. Delikatnie głaskaj, oklepuj, wykręcaj, uderzaj oraz ostrożnie pocieraj. Ponieważ zimny masaż pomaga spalać tłuszcz, zaleca się go pacjentom z nadwagą. Taki masaż jest również korzystny dla osób cierpiących na choroby skóry.

Pacjent powinien odpoczywać po zimnym masażu przez pół godziny. Warto upewnić się, że pacjent wystarczająco się rozgrzał, zanim wróci do codziennych zajęć.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjski masaż leczniczy. S.V. Govindan. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl