Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • kuchnia ajurwedyjska
  • ajurweda Kraków
  • zioła ajurwedyjskie
seniorzy
Żelazo w diecie seniora

Żelazo występuje w dwóch postaciach: hemowe, znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego, oraz niehemowe, czyli żelazo pochodzące z roślin. Czym te żelaza różnią się od siebie? Jakie produkty są bogate w żelazo? Co warto jeść, by uzupełnić dietę w żelazo? Sprawdź.

Żelazo hemowe, znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego, lepiej się przyswaja, zatem poleca się je jako ten ważniejszy rodzaj żelaza. Należy jednak zwrócić uwagę, że żelazo odzwierzęce wiąże się z tłuszczami nasyconymi, cholesterolem, hormonami, sterydami etc. Dlatego jeśli jesz mięso, sięgaj po produkty wiejskie, ze sprawdzonych źródeł, najlepiej z hodowli organicznych.

Żelazo roślinne zawierają:

Quinoa – jako jedna z niewielu roślin posiada wszystkie niezbędne aminokwasy, czyli również te, których organizm ludzki nie może syntetyzować, np. lizynę. Aminokwas ten jest składnikiem potrzebnym do wzrostu i regeneracji komórek oraz produkcji hormonów, enzymów i przeciwciał. Quinoa nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją spożywać osoby na diecie bezglutenowej. W jej składzie dominują pierwiastki: magnez, żelazo, wapń, fosfor i miedź. Witaminy, których quinoa zawiera najwięcej, to witaminy z grupy B oraz witamina E. Quinoa posiada też wyjątkowo niski indeks glikemiczny, dlatego poleca się ją cukrzykom. Świetnie balansuje wszystkie trzy dosze.

Amarantus – zawiera duże ilości wysoko wartościowego białka, jest bogate w łatwo przyswajalne, nienasycone kwasy tłuszczowe, stanowi dobre źródło błonnika (którego zawiera dwukrotnie więcej niż otręby owsiane). Zawiera sporo pierwiastków, m.in. żelazo, magnez oraz wapń, a także witaminy z grupy B. Nie zawiera glutenu i co ważne, jest lekkostrawne, reguluje trawienie, zapobiega zaparciom. Również balansuje wszystkie trzy dosze.

Rodzynki, daktyle, brązowe morele – zawierają potężną dawkę żelaza. Należy pamiętać o ich namoczeniu na noc, by wypłukać ewentualny dwutlenek siarki i uzdatnić je do spożycia.

Warzywa strączkowe – wszelkiego rodzaju fasole, grochy czy soczewice mają więcej żelaza niż chude mięso.

Orzechy i pestki – potentatem, jeśli chodzi o żelazo, jest czarny sezam, ale występuje ono również w dużych ilościach w pestkach z dyni czy słonecznika oraz w orzechach nerkowca.

Zielone warzywa liściaste – nie zawierają zbyt wiele żelaza, ale łatwo się ono przyswaja, ponieważ towarzyszy mu zwykle witamina C. Weganie powinni jeść jak najwięcej zielonego i to nie tylko szpinaku, ale także botwinki, pietruszki, jarmużu, liści brokułów, pora, liści selera. Wszystkie te rośliny oprócz naturalnego żelaza zawierają także inne mikroelementy: wapń, selen czy magnez.

Przyprawy – mało kto zwraca uwagę na zawartość pierwiastków w ziołach, prawdopodobnie ze względu na ich niewielką ilość spożycia. Bogate w żelazo są: kminek, nasiona selera, kurkuma, anyż i cząber.

 

Szukasz dobrej jakości produktów lub inspiracji do zdrowych posiłków? Zajrzyj na zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Joga dla seniorów

Menopauza - dojrzała kobiecość

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl