Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowy styl życia
  • ajurweda
  • książki ajurwedyjskie
  • medycyna alternatywna
zdrowy styl życia
Zdrowy sen – energia na cały dzień

Według ajurwedy sen – dzięki swym macierzyńskim cechom – nie tylko regeneruje organizm, ale też działa odżywczo i leczniczo. Esencją snu jest bezruch ciała oraz wyciszenie umysłu. Zdrowy i głęboki sen to energia na cały dzień.

Najkorzystniej dla każdego jest wcześnie kłaść się spać i wcześnie wstawać. Wieczór to pora kapha – czas, kiedy w naturalny sposób wyciszamy się i przygotowujemy do wypoczynku.

Dziesięciominutowe drzemki w ciągu dnia są zalecane dla osób typu wata. Jedynie dzieci, osoby w podeszłym wieku, skrajnie wyczerpane oraz zmęczone używkami, chorobami, podróżą, przepracowaniem lub innymi stresującymi czynnikami fizycznymi i emocjonalnymi mogą sobie pozwolić na popołudniową drzemkę. Pozwól sobie na dłuższą drzemkę wtedy, gdy nie spałeś w nocy.

Przesiadywanie do późna, po północy nasila zarówno pitta, jak i wata. Północ to pora wata, dlatego szczególnie osoby pitta powinny już wtedy spać, bo w przeciwnym razie poczują głód i pokusę, by coś zjeść. Nie należy spożywać dużego posiłku później niż dwie godziny przed snem. Na osoby typu wata często nasennie działa kubek ciepłego mleka z dodatkiem cynamonu.

Sen na prawym boku sprzyja relaksowi, a na lewym pobudza trawienie. Spanie na plecach zaburza wata, spanie na brzuchu natomiast zakłóca wszystkie dosze. Osoby, które pragną cieszyć się przyjemnościami tego świata, powinny sypiać na lewym boku, co pobudza funkcjonowanie prawego nozdrza. Prawe nozdrze rozgrzewa i ożywia ciało oraz wzmacnia apetyt na jedzenie, sen i seks. Dzięki temu łatwiej jest zintegrować swoją osobowość, tak by czerpała jeszcze większą radość ze swojej zmysłowości.

Sypianie na plecach sprawia, że oba nozdrza mogą funkcjonować wspólnie, co utrudnia integrację ciała, umysłu i ducha oraz może się pośrednio przyczynić do choroby, gdyż ułatwia odpływ energii z ciała. Spanie na brzuchu uniemożliwia głębokie, zdrowe oddychanie. Pozycja, w której czubek głowy skierowany jest na wschód, a stopy na zachód, sprawia, że  łatwiej jest zapaść w sen medytacyjny. Jeśli śpisz z głową skierowaną na południe, energia będzie napływać do twojego ciała, co wywrze korzystny wpływ na zdrowie. Sen z głową skierowaną na zachód rodzi niespokojne sny.

W łóżku nie powinno się czytać, pisać ani jeść. Nie kładź się do snu w kuchni ani w żadnym pomieszczeniu, w którym jest przygotowywana żywność, ponieważ zarówno miłe zapachy, jak i subtelne wibracje tego miejsca pobudzą twój układ trawienny i zaburzą sen.

Idealna forma snu nosi nazwę joga nidra, czyli stan całkowitego bezruchu fizycznego oraz świadomości umysłu. Im bardziej zbliżysz się do tego ideału, tym lepiej twój organizm będzie przygotowany o świcie na nowe przebudzenie, kiedy po raz kolejny rozpoczniesz codzienny rytm.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl