Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • ajurweda Kraków
  • produkty naturalne
  • kosmetyki ekologiczne
zdrowe dziąsła
Zdrowe i piękne zęby - porady ajurwedyjskie

Dlaczego Hindusi mają zdrowe i ładne zęby? Czy można poprawić stan swojego uzębienia za pomocą naturalnych metod? Jak wzmocnić zęby, jak zregenerować dziąsła? Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust? Jak wyleczyć próchnicę? Piękne zęby to powód, by częściej się uśmiechać.

Aby zęby były mocne i zdrowe, czyść je rano i wieczorem. Używaj szczoteczek z miękkich włókien nylonowych lub naturalnych. Szczotkuj zęby w kierunku od dziąseł lub niewielkimi okrężnymi ruchami.

W ramach profilaktyki unikaj lub ogranicz ilość słodkich napojów, cukierków czy gum do żucia. Nie tylko niszczą one ochronne szkliwo na zębach, ale także wypłukują cenne minerały z organizmu, co osłabia zęby i kości.

Pokarmy bogate w minerały po strawieniu wzmacniają zęby. Wodorosty, ciemnozielone warzywa liściaste oraz dobrej jakości nabiał pomagają wzmocnić zęby od wewnątrz.

Zęby osób o doszy wata są zazwyczaj kruche i nadwrażliwe na zimno i słodycze, których lepiej unikać. Osoby typu pitta mają równe zęby, z tendencją do próchnicy i krwawienia dziąseł. Osoby typu kapha mają duże, równe i błyszczące zęby, z którymi zazwyczaj nie mają większych problemów.

Jeśli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, trzeba poprawić trawienie. Spróbuj pić pół filiżanki soku z aloesu dwa razy dziennie. Ponadto po posiłku żuj prażone nasiona kopru. Oba te sposoby pozwalają pozbyć się brzydkiego zapachu z ust i wspomagają proces trawienia.

Aby zęby były dobrze odżywione i nie wypadały, musimy zadbać o dobry stan naszych dziąseł. Oczyszczanie za pomocą nici dentystycznej pomaga zapobiegać krwawieniu z dziąseł, ponieważ usuwa resztki i nie dopuszcza do odkładania się kamienia nazębnego.

Bardzo pomocny jest także masaż dziąseł zwłaszcza w przypadku paradontozy.

Można samemu przygotować mieszankę do masażu dziąseł z następujących składników. Oto prosty, ale skuteczny przepis na mieszankę na wzmocnienie zębów i dziąseł:

5 części sproszkowanego ałunu (wzmacnia dziąsła)

2 części soli kamiennej (ma działanie łagodzące)

3 części czarnego pieprzu (dezynfekuje)

1 część kurkumy (wzmacnia dziąsła, poprawia krążenie i dezynfekuje)

Stosuj tę mieszankę w postaci sproszkowanej albo zmieszaj ją z odrobiną oleju sezamowego, olejku goździkowego lub ghee, aby łatwiej było ją aplikować.

Środkowym palcem masuj dziąsła drobnymi okrężnymi ruchami w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.

 

Zobacz pasta do zębów Dabur z aloesem w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Jak zadbać o świeży oddech 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl