
Cierpisz na nadwrażliwe i krwawiące dziąsła? Masz problem z opuchlizną i częstym zapaleniem dziąseł? Co zrobić, by wzmocnić i zregenerować dziąsła? Pamiętaj, że zdrowe dziąsła to podstawa zdrowych zębów. A piękne zęby to piękny uśmiech. Wypróbuj kilka prostych sposobów na regenerację dziąseł.
Z punktu widzenia ajurwedy do recesji dziąseł prowadzi nadmiar doszy wata, zaś dosza pitta odpowiada za krwawienie, zapalenie dziąseł oraz ich opuchlizny.
Do ogólnej higieny zębów i dziąseł ajurweda zaleca niektóre gorzkie oraz cierpkie zioła, szczególnie miodlę indyjską (która jest gorzka) oraz lodhra i bilva (które są cierpkie). Doskonałym środkiem do czyszczenia dziąseł jest proszek z mieszanki tych ziół. Korzystne działanie ma także płukanie ust zaparzoną z nich herbatą.
Pastę do zębów z miodlą indyjską oraz innymi ziołami możesz kupić w sklepach z kosmetykami naturalnymi.
Recesja dziąseł. Cofające się dziąsła odsłaniają korzenie zębów, wskutek czego dziąsła i zęby stają się wrażliwe na zimno i podatne na infekcje. Zaradzić temu powinno płukanie przez 3 minuty przed pójściem spać jamy ustnej odrobiną ciepłego oleju sezamowego, po czym masowanie dziąseł olejem sezamowym. Po tym zabiegu nie trzeba płukać ust wodą, reszta oleju może pozostać w jamie ustnej.
Krwawienie i zapalenie dziąseł. Skuteczna jest herbata z ziołem triphala, gdyż triphala zatrzymuje krwawienie. Płukanie gardła i ust herbatą z ziołem triphali pomaga w stanach zapalnych i krwawieniu dziąseł.
W zahamowaniu krwawienia pomocna bywa filiżanka soku pomarańczowego z 1/2 łyżeczki naturalnego cukru oraz szczyptą kminku.
Pij sok z 1/2 cytryny wyciśnięty do filiżanki wody.
Zjedz kawałek melona, powoli go żując (godzinę po posiłku).
W zapaleniu dziąseł oraz ich krwawieniu skuteczne bywa ich masowanie olejem kokosowym.
Infekcje dziąseł. Ból dziąseł objętych infekcją złagodzi olejek z drzewa herbacianego oraz olejek goździkowy. Olejki te zmniejszają ból i zatrzymują infekcje. Wystarczy jedna kropla olejku nałożona na bolące miejsce. Można też wykorzystać mały kawałek naturalnej jadalnej kamfory, która zahamuje ból w dziąsłach. (Uwaga: nie wolno stosować kamfory syntetycznej, która jest trująca).
Na zakażenie dolnych partii dziąseł ulgę przyniesie nić dentystyczna z olejkiem z drzewa herbacianego. Czasem można ją kupić już nasączoną olejkiem, ale można także po prostu zanurzyć ją w olejku.
Możesz też samemu przygotować mieszankę na regenerację dziąseł z następujących składników:
5 części sproszkowanego ałunu (wzmacnia dziąsła)
2 części soli kamiennej (ma działanie łagodzące)
3 części czarnego pieprzu (dezynfekuje)
1 część kurkumy (wzmacnia dziąsła, poprawia krążenie i dezynfekuje)
Stosuj tę mieszankę w postaci sproszkowanej albo zmieszaj ją z odrobiną oleju sezamowego, olejku goździkowego lub ghee, aby łatwiej było ją aplikować. Mieszanka wzmocni i zregeneruje dziąsła. Środkowym palcem masuj dziąsła drobnymi okrężnymi ruchami w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.
Sprawdź ajurwedyjskie pasty i proszki do zębów