Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • receptury ajurwedyjskie
  • książki o ajurwedzie
  • kosmetyki naturalne
  • produkty ajurwedyjskie
receptury ajurwedyjskie
Zdrowe dziąsła – domowe sposoby

Cierpisz na nadwrażliwe i krwawiące dziąsła? Masz problem z opuchlizną i częstym zapaleniem dziąseł? Co zrobić, by wzmocnić i zregenerować dziąsła? Pamiętaj, że zdrowe dziąsła to podstawa zdrowych zębów. A piękne zęby to piękny uśmiech. Wypróbuj kilka prostych sposobów na regenerację dziąseł.

Z punktu widzenia ajurwedy do recesji dziąseł prowadzi nadmiar doszy wata, zaś dosza pitta odpowiada za krwawienie, zapalenie dziąseł oraz ich opuchlizny.

Do ogólnej higieny zębów i dziąseł ajurweda zaleca niektóre gorzkie oraz cierpkie zioła, szczególnie miodlę indyjską (która jest gorzka) oraz lodhra i bilva (które są cierpkie). Doskonałym środkiem do czyszczenia dziąseł jest proszek z mieszanki tych ziół. Korzystne działanie ma także płukanie ust zaparzoną z nich herbatą.

Pastę do zębów z miodlą indyjską oraz innymi ziołami możesz kupić w sklepach z kosmetykami naturalnymi.

Recesja dziąseł. Cofające się dziąsła odsłaniają korzenie zębów, wskutek czego dziąsła i zęby stają się wrażliwe na zimno i podatne na infekcje. Zaradzić temu powinno płukanie przez 3 minuty przed pójściem spać jamy ustnej odrobiną ciepłego oleju sezamowego, po czym masowanie dziąseł olejem sezamowym. Po tym zabiegu nie trzeba płukać ust wodą, reszta oleju może pozostać w jamie ustnej.

Krwawienie i zapalenie dziąseł. Skuteczna jest herbata z ziołem triphala, gdyż triphala zatrzymuje krwawienie. Płukanie gardła i ust herbatą z ziołem triphali pomaga w stanach zapalnych i krwawieniu dziąseł.

W zahamowaniu krwawienia pomocna bywa filiżanka soku pomarańczowego z 1/2 łyżeczki naturalnego cukru oraz szczyptą kminku.

Pij sok z 1/2 cytryny wyciśnięty do filiżanki wody.

Zjedz kawałek melona, powoli go żując (godzinę po posiłku).

W zapaleniu dziąseł oraz ich krwawieniu skuteczne bywa ich masowanie olejem kokosowym.

Infekcje dziąseł. Ból dziąseł objętych infekcją złagodzi olejek z drzewa herbacianego oraz olejek goździkowy. Olejki te zmniejszają ból i zatrzymują infekcje. Wystarczy jedna kropla olejku nałożona na bolące miejsce. Można też wykorzystać mały kawałek naturalnej jadalnej kamfory, która zahamuje ból w dziąsłach. (Uwaga: nie wolno stosować kamfory syntetycznej, która jest trująca).

Na zakażenie dolnych partii dziąseł ulgę przyniesie nić dentystyczna z olejkiem z drzewa herbacianego. Czasem można ją kupić już nasączoną olejkiem, ale można także po prostu zanurzyć ją w olejku.

Możesz też samemu przygotować mieszankę na regenerację dziąseł z następujących składników:

5 części sproszkowanego ałunu (wzmacnia dziąsła)

2 części soli kamiennej (ma działanie łagodzące)

3 części czarnego pieprzu (dezynfekuje)

1 część kurkumy (wzmacnia dziąsła, poprawia krążenie i dezynfekuje)

 

Stosuj tę mieszankę w postaci sproszkowanej albo zmieszaj ją z odrobiną oleju sezamowego, olejku goździkowego lub ghee, aby łatwiej było ją aplikować. Mieszanka wzmocni i zregeneruje dziąsła. Środkowym palcem masuj dziąsła drobnymi okrężnymi ruchami w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.

 

Sprawdź ajurwedyjskie pasty i proszki do zębów

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl