Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • kuchnia ajurwedyjska
  • dieta wegetariańska
  • zdrowa żywność
dieta ajurwedyjska
Zdrowa dieta – piękny wygląd

Zdrowa dieta jest najlepszym sposobem na piękny wygląd, dłuższą młodość oraz dobre samopoczucie i energię. Czy dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych? Czy twoje posiłki są urozmaicone? Czy chętnie próbujesz nowych dań czy zwykle kończy się na zjedzeniu tradycyjnej kanapki?

Pizza, frytki, niedojrzałe pomidory, hamburgery, chipsy, przetworzone słodycze, mrożone dania – co zawierają tego typu produkty? Białą, przetworzoną mąkę, tłuste mięso, nadmiar sodu, kwasy tłuszczowe trans, środki konserwujące, biały cukier, minimalną ilość błonnika oraz sztuczne barwniki.

Dieta złożona z tych produktów jest pozbawiona składników odżywczych, prowadzi do przyrostu wagi oraz utraty pięknego wyglądu. Dlaczego jemy tak mało rozmaicie? Dlaczego nie wprowadzamy do swojego jadłospisu bardziej urozmaiconych posiłków i produktów?

Często jadamy za dużo, a mimo to jesteśmy niedożywieni. Jedząc w ten sposób narażamy się na brak energii i sił witalnych oraz na różne bóle, dolegliwości i choroby. Poza tym to, co jemy – bezpośrednio wpływa na nasz wygląd. W pewnym momencie brak składników odżywczych przejawi się w wyglądzie w postaci matowych, słabych włosów, łamliwych paznokci oraz bladej, niezdrowej, obwisłej skóry.

Pamiętaj, że jeśli nadal będziesz robić to, co zawsze – to rezultat będzie taki jak zwykle.

Najlepszym sposobem zmiany wyglądu oraz samopoczucia fizycznego oraz psychicznego na lepsze jest zdrowa dieta.

Dobrze skomponowana dieta powinna składać się z pokarmów, które zawierają sporą ilość węglowodanów złożonych, pewną ilość zdrowych tłuszczów (pozyskanych z olejów nierafinowanych, orzechów czy pestek dyni), dużo błonnika oraz średnie  ilości chudego białka.

Warto codziennie spożywać rozmaite produkty pełnoziarniste (jak na przykład kasze), naturalne, organiczne, nieprzetworzone, w tym kilka porcji świeżych owoców, warzyw, warzyw strączkowych, świeże surowe orzechy i nasiona, odrobinę oliwy czy dobrej jakości oleju tłoczonego na zimno (na przykład lnianego lub z pestek dyni).

Jeśli jadasz jajka – wybieraj tylko takie, które pochodzą od kur z wolnego wybiegu. Możesz zapewnić sobie niezbędną porcję białka w diecie, wybierając żywność wegetariańską, taką jak produkty sojowe (tofu, tempeh, burgery sojowe), sproszkowane białko ryżowe oraz produkty z grochu, masła orzechowe, nasiona, pieczywo z kiełkami, wodorosty oraz mieszanki różnych fasoli i zbóż.

Pamiętaj, że to, co jesz – odżywia cię. Należy również zadbać o dobre trawienie. Spożywaj więc dostateczną ilość płynów w połączeniu z dietą bogatą w błonnik – zapewni to dobrą pracę układu trawiennego, a także zapobiega przedostawaniu się toksyn do skóry  postaci wysypek i wyprysków.

Nieczystości, których nie pozbędziemy się na czas przez nerki, wątrobę i jelito grube, znajdą inną drogę wyjścia – dlatego skórę nazywa się czasem „trzecią nerką”. Regularne usuwanie toksyn przyczynia się do komfortu fizycznego, znacznie poprawia nastrój i sprawia, że skóra jest czysta i promienna.

 

Chcesz oczyścić organizm z toksyn? Chcesz usprawnić pracę układu trawiennego? Sięgnij po naturalny suplement diety Triphala – zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Piękne ciało z dietą ajurwedyjską

Zjada Cię stres? Zadbaj o dietę

Trawa jęczmienna - siła zielonej żywności 

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl