
Masaż z użyciem oleju przynosi wiele korzyści. Olej zmiękcza skórę, pozwala równomiernie rozprowadzić ciepło. Który olej wybrać - kokosowy, gorczycowy, sezamowy, migdałowy? Jakie właściwości lecznicze posiadają poszczególne oleje?
Oleje stosowane podczas masażu niwelują tarcie podczas pocierania, dzięki nim skóra staje się bardziej błyszcząca. Ponadto olej poprawia elastyczność i wytrzymałość skóry oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.
Do zwykłego masażu wystarczy olejek kokosowy lub gorczycowy. W Indiach do masażu najczęściej stosuje się olejek sezamowy.
Olej gorczycowy. Masaż przy użyciu ciepłego oleju gorczycowego leczy wszelkiego rodzaju obrzęki. Stosowanie go do masażu żołądka leczy powiększoną śledzionę.
Oliwa z oliwek. W krajach zachodnich oliwę z oliwek stosuje się do potraw gotowanych i sałatek. Jest wysoce ceniona ze względu na to, że działa bardziej rozgrzewająco niż olej sezamowy czy gorczycowy. Zaleca się ją szczególnie dzieciom, osobom osłabionym oraz ludziom w podeszłym wieku. Zwalcza ona choroby typu wata i kapha. Leczy opuchliznę, ból, sztywność mięśni i pobudza pigmentację.
Olejek sezamowy. Usuwa problemy związane ze wzdęciami, żółcią i śluzem. Ajurweda zaleca olej z czarnego sezamu na powstrzymanie siwienia włosów. Olej ten ponadto leczy dnę moczanową, artretyzm, bóle mięśni i opuchliznę. Szary oraz biały olej sezamowy jest średniej jakości.
Olej migdałowy. Stosuj olej migdałowy do pobudzenia mózgu, układu nerwowego, gdy pacjent jest osłabiony, a także u osób w podeszłym wieku i pacjentów, którzy przedwcześnie się starzeją.
Olejek kolendrowy. Redukuje nadmiar gorąca w organizmie. Stosuje się go wtedy, gdy dosza pitta jest nadaktywna.
Olej z pestek dyni. Masowanie głowy olejkiem z pestek dyni bardzo korzystnie wpływa na pamięć. Leczy on również bezsenność, niepokój i wysoką gorączkę.
Masło ghee. Idealnie nadaje się do leczenia chorób zarówno typu wata, jak i pitta. Ghee z krowiego mleka ma właściwości ochładzające, wzmacnia pamięć, inteligencję oraz ogień trawienny. Korzystnie wpływa również na narządy rozrodcze. Usuwa toksyny z ciała. Stosowane zewnętrznie ma korzystny wpływ na leczenie ran oraz łagodzenie doszy pitta.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Ajurwedyjski masaż leczniczy. S. V. Govindan. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.