Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • aromaterapia
  • olejki eteryczne
  • do skóry
  • Lavabre
Zastosowanie olejków eterycznych do pielęgnacji skóry

Olejki eteryczne stosowane na skórę regulują funkcjonowanie naczyń włosowatych i odżywiają tkanki. Są naturalnymi środkami odmładzającymi. Ułatwiają usuwanie produktów przemiany materii i martwych komórek oraz pobudzają tworzenie nowych, zdrowych komórek.

 

 

Najprzyjemniejsze zapachy (zwłaszcza olejki kwiatowe) są najbardziej użyteczne w pielęgnacji skóry. Można je stosować do zabiegów parowych na twarz, kompresów, maseczek i zabiegów body wrap. Można je dodawać do wszystkich typów balsamu, kremu, żelu, wody toaletowej czy perfum. Z zasady nie należy stosować na skórę nierozcieńczonych olejków eterycznych.

Do pielęgnacji skóry nadają się szczególnie wody kwiatowe. Jako łagodniejsze i łatwiejsze w użyciu niż olejki eteryczne są zalecane dla cery wrażliwej i w stanach zapalnych skóry. Wskazania do użycia olejków eterycznych i wód kwiatowych są mniej więcej takie same. Możesz używać zwykłej wody kwiatowej do okładów. Należy jej też używać zamiast wody we wszystkich preparatach do pielęgnacji skóry. Ponadto jeśli wlejesz wodę kwiatową do buteleczki z rozpylaczem, otrzymasz doskonały tonik do twarzy i środek ściągający (róża, szałwia, rozmaryn, lawenda, cyprys itp.) – niezwykle orzeźwiający. Wody kwiatowe zawierają rozpuszczalne w wodzie substancje chemiczne pochodzące z roślin, niewystępujące w gotowym olejku eterycznym.

Kąpiel parowa twarzy

Wlej 5–15 kropli olejku eterycznego do miski z gorącą wodą. Narzuć duży ręcznik na głowę i pochyl twarz nad miską, tak aby owionęła ją para – w ten sposób oczyścisz pory skóry. Co pięć minut dodawaj kilka kropli (łącznie parówka powinna trwać 10–15 minut).

Kompresy na twarz

Dodaj pięć kropli odpowiedniej mieszanki olejków eterycznych do miski z ciepłą wodą (zalecana dawka – 5 kropli; maksymalna dawka – 10 kropli). Zamocz bawełnianą tkaninę lub myjkę w wodzie. Nałóż ją na twarz na pięć minut. Ponownie zamocz i nałóż ją na twarz (do trzech razy). Unikaj olejów zawierających fenole.

Kompresy na oczy

W tym zabiegu stosuj płatki kosmetyczne nasączone ciepłą wodą kwiatową. Na opuchliznę, podrażnienia i do większości okładów na oczy nadaje się rumiankowa woda kwiatowa. Na zmarszczki wokół oczu używaj różanej wody kwiatowej.

 

Opracowanie na podstawie:

Olejki eteryczne w aromaterapii. Podręcznik dla praktyka, Marcel Lavabre, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl