Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • równoważenie dosz
  • zdrowa dieta
równoważenie dosz
Zaprzyjaźnij się ze swoją doszą

Każda dosza ma swoje specyficzne właściwości, charakterystyczne tylko dla niej. Jak dbać o swoją doszę? Co jest wskazane, a czego unikać? Dosza wata, pitta i kapha – jak zrównoważyć swoją doszę? Jak zaprzyjaźnić się ze swoją doszą? Sprawdź.

 

Równoważenie doszy wata

Spożywaj ciepłe pokarmy i napoje, pokarmy tłuste, przede wszystkim o smakach słodkim, kwaśnym i słonym. Codziennie natłuszczaj ciało olejem sezamowym i olejkami eterycznymi.

Najlepsze kolory do medytacji to żółty, pomarańczowy i czerwony. Unikaj chłodnego wiatru, wilgoci, zbyt częstych podróży, telewizji, gadatliwości i zbytniego myślenia. Praktykuj wyciszające i stabilizujące pozycje jogi. Unikaj zbyt energicznych i forsownych ćwiczeń, praktykuj tai-chi, spacery i pływanie.

Do diety wprowadź więcej błonnika, możesz spożywać siemię lniane i babkę płesznik. Unikaj diet, zimnych pokarmów oraz zimnych napojów. Posiłki spożywaj niewielkie, ale często. Koniecznie kładź się spać przed godziną 22.00. Jeśli cierpisz na bezsenność, pij na noc herbaty uspokajające i łagodzące. Dbaj o to, by było ci ciepło – chroń głowę i szyję przed wiatrem.

By zapewnić sobie ugruntowanie, spokój i stabilizację, należy prowadzić regularny tryb życia.

 

Równoważenie doszy pitta

Najbardziej wskazane są chłodne pokarmy i napoje oraz pożywienie, w którym dominuje smak słodki, gorzki i cierpki. Unikaj produktów o smaku ostrym, kwaśnym i słonym. Ozdabiaj dom kwiatami. Zażywaj kąpieli, spaceruj gdy jest chłodno. Wieczorem masuj skórę głowy olejem kokosowym. Idealne dla doszy pitta są piesze wycieczki, które wymagają energii, ale nie wzmacniają ego.

Regularnie oczyszczaj wątrobę: w tym celu zmiksuj sok z 1 cytryny, 1 łyżkę oliwy z oliwek, 1 małe jabłko lub inny owoc pokrojony w kostkę i wypij przed śniadaniem. Do medytacji wykorzystuj kolor niebieski i zielony. Z sauny, gorących kąpieli i słońca korzystaj z umiarem. Rób to, co ci sprawia przyjemność.

 

Równoważenie doszy kapha

Najbardziej wskazane są pokarmy o smaku ostrym, gorzkim lub cierpkim. Unikaj lub zmniejsz ilość słodkich, kwaśnych i słonych pokarmów w diecie. Nie jedz śniadania zbyt wcześnie rano, wieczorem jedz tylko lekki posiłek. Zalecane dla doszy kapha są częste ćwiczenia fizyczne oraz trening umysłu. Nie śpij zbyt długo, bo to rozleniwi twoje ciało i umysł.

Najlepsze kolory dla doszy kapha to: żółty, brązowy i czerwony. Regularnie zażywaj kąpieli oraz korzystaj z sauny.

 

Szukasz ziół i mieszanek, które zrównoważą twoją doszę? Sprawdź w zielonysklep.com

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl