Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • masaż ajurwedyjski
  • medycyna naturalna
  • oleje ajurwedyjskie
  • kosmetyki naturalne
oleje do masażu
Zapraszamy do świata masażu

Najlepszym prezentem, który można podarować sobie lub swoim bliskim, jest czas. Masaż aromatycznymi olejkami zrobiony bliskiej osobie przyniesie relaks i odprężenie. Daj się zaprosić do świata masażu, w którym rządzą zmysły.

Osoby typu wata, u których w budowie przeważa element powietrza i eteru, są szczególnie wrażliwe na dotyk. Dzięki dotykowi osoby typu wata doświadczają miłości, troski i wsparcia. Ponieważ są bardzo wrażliwe, to nawet delikatne masaże mogą wywierać na nie bardzo silny wpływ. Osoby typu wata nie lubią chłodu, zatem do masażu zawsze należy używać ciepłego olejku, ponieważ wtedy przenika on głębiej i koi układ nerwowy.

Najlepsze oleje dla osób wata to: sezamowy, migdałowy i oliwa z oliwek. Esencje z cynamonu, piżmowca czy cyprysu nasilą dodatkowo rozgrzewający efekt olejów. Wata ma skłonności do lęków i niepokojów, zwłaszcza w stresie. Aby uzyskać efekt tonizujący, do oleju można dodać zioła, takie jak aśwagandha czy śatawari. Esencje z drzewa sandałowego, róży i jaśminu doskonale uspokajają i stabilizują umysł. 

Osoby typu pitta, u których w budowie przeważa element ognia i wody, miewają problemy z wrażliwą skórą. Ponieważ często jest im gorąco i bywają nadpobudliwe, nadmiar olejku lub olejki o działaniu rozgrzewającym sprawiają, że osoba typu pitta odczuwa swędzenie, pragnienie czy rozdrażnienie.

Najlepsze dla nich są olejki o właściwościach ochładzających, jak na przykład olej kokosowy, który uspokaja, zmniejsza pragnienie i poczucie pieczenia. Z kolei olej słonecznikowy pomaga na zapalenie skóry. Pitta nie lubi gorąca, zatem do masażu najlepsze dla nich są esencje, które działają ochładzająco zarówno na ciało, jak i na temperament. Olejki esencjonalne, które ochłodzą gorący temperament pitty, to drzewo sandałowe, gardenia, jaśmin, róża, fiołek, irys i lotos. Natomiast olejki z trawy cytrynowej, lawendy, mięty czy henny pozytywnie wpłyną na wyciszenie ich pobudliwego układu nerwowego.

Osoby typu pitta zwykle mają określone preferencje co do ulubionych zapachów. Niektóre lubią lekkie kwiatowe aromaty, inne wolą świeże zapachy mięty i cytryny, z kolei innym bardziej odpowiadają zapachy drzewa sandałowego, jaśminu czy lotosu. Pitta bywają kompulsywne i mają wiele pomysłów. Masaż jest dla nich szczególnie polecany jako sposób na głębokie rozluźnienie, odpoczynek i zrównoważenie intensywnych doznań, których nie brakuje w ich życiu.

Osoby typu kapha, u których w budowie przeważa element wody i ziemi, bardzo lubią poddawać się masażom i różnym zabiegom pielęgnacyjnym. Są powolne i preferują wypoczynek, dlatego najlepsze dla nich są masaże i olejki pobudzające, na przykład olejek gorczycowy. Zalecany jest także olejek z jojoby z dodatkiem esencji z szałwii, cedru, sosny, mirry, piżma, paczuli lub cynamonu.

Zapraszamy do świata masażu! Życzymy przyjemnych doznań!

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl